با چه سرعتی می توان یک سیاره را ترک کرد؟

1
689

بیگ بنگ: این گیفِ جالب نشان می دهد که یک موشک با چه سرعتی باید از هر سیاره در منظومۀ شمسی پرتاب شود. شرکت خصوصی اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک روز دوشنبه اعلام کرد که قصد دارد دو نفر را در اواخر سال ۲۰۱۸ به دور ماه بفرستد. انجام دادن این کار چقدر سخت است؟

به گزارش بیگ بنگ، جاذبه این کار را برایمان عملی می کند اما نسبتأ دشوار است. ماهواره ها با حرکت سریع و سقوط آزاد در سیاره با جاذبه می جنگند، ایستگاه فضایی بین المللی همانند ماهواره ها با سرعت بیش از ۲۸۲۰۰ کیلومتر بر ساعت سفر می کنند. اما اگر قصد دارید این سیاره را ترک کنید باید سریع تر حرکت کنید. این سرعت «سرعت فرار» نامیده می شود. رسیدن به این سرعت به سوخت زیادی نیاز دارد؛ به همین دلیل موشک زحل پنج که در ماموریت آپولو مورد استفاده قرار گرفت خیلی بزرگ بود: این موشک ها باید سوخت کافی را تا رسیدن به ماه با خود حمل می کردند.

موشک های اسپیس ایکس کمی کوچکتر از زحل پنج هستند، اما حتی سریعتر حرکت می کنند تا انسان ها را به دور ماه ببرند و برگرداند. ایلان ماسک هنوز از سیارۀ مشتری پرتابی انجام نداده، از آنجایی که سیارات دیگر در منظومه شمسی مان قدرت گرانشی متفاوتی دارند، هر کدام دارای شتاب های پرتاب مختلفی هستند. در مشتری باید به سرعت باورنکردنیِ ۲۱۷۰۰۰ کیلومتر بر ساعت رسید زیرا این سیاره دو برابر جرم تمام سیارات دیگر را دارد. این سرعت بالا تنها راهی است که می توانید یک موشک را به فضا پرتاب کنید تا به عقب رانده نشود. در گیف زیر مشاهده می کنید که باید با چه سرعتی حرکت کنید تا هر سیاره در منظومه شمسی را ترک نمایید:

بر همین اساس سرعت فرار در هر یک از سیاره‌های منظومه شمسی از این قرار است:

عطارد: ۱۵۳۰۰ کیلومتر بر ساعت

ناهید: ۳۷۲۹۶ کیلومتر بر ساعت

زمین: ۴۰۲۸۳ کیلومتر بر ساعت

مریخ: ۱۸۱۰۸ کیلومتر بر ساعت

مشتری: ۲۱۶۷۲۰ کیلومتر بر ساعت

زحل: ۱۲۹۹۲۳ کیلومتر بر ساعت

اورانوس: ۷۹۹۶۸ کیلومتر بر ساعت

نپتون: ۸۴۸۱۵ کیلومتر بر ساعت

ترجمه: سحر الله وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com


یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.