برای رصد بارش شهابی جوزایی آماده باشید!

بیگ بنگ: علاقمندان به رویدادهای آسمان شب می توانند ۱۳ و ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ (۲۲ و ۲۳ آذر ۹۴) شاهد بارش شهابی جوزایی(Geminids) باشند، امسال بارش شهابی جوزایی نمایش خوبی برای رصدگران مهیا کرده و به گفته ی منجمان می‌توان ۲ شهاب در هر دقیقه رصد کرد.

عکس از بارش شهابی جوزایی در 14 دسامبر 2013 ، عکاس: کودی لیمبر

عکس از بارش شهابی جوزایی در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۳ ، عکاس: کودی لیمبر

به گزارش بیگ بنگ، بهترین زمان برای رصد این بارش پس از طلوع صورت فلکی دو پیکر یا جوزا در  اوج بارش شهابی در بامداد روز ۲۳ آذر است، بهترین مکان هم برای تماشای آسمان که شانس بیشتری برای تماشای شهاب‌ها داشته باشید فاصله ۲۰ تا ۳۰ درجه‌ای کانون بارش در صورت فلکی جوزا است. برای دیدن بارش شهابی به هیچ وسیله خاصی نیاز ندارید، با چشم‌ غیر مسلح هم می‌توان این بارش را براحتی دید.

اوج بارش شهابی جوزایی در بامداد روز ۲۳ آذر در صورت فلکی دو پیکر است.

اوج بارش شهابی جوزایی در بامداد روز ۲۳ آذر در صورت فلکی دو پیکر است.

اما باید برای رصدش حتما از نور شهرها و آلودگی آنها دور شوید. باید به جایی بروید که آسمانی پاک دارد و خبری از هیاهوی پر نور شهرها نیست. معمولا علاقه‌مندان به روستاهای دور از شهرها و کویرها می‌روند تا بتوانند این بارش شهابی هیجان‌انگیز را رصد کنند. این بارش از معدود بارش‌های شهابی است که منشأ آن دنباله دار نیست و یک سیارک یخی است.

مدار چرخش سیارک 3200 فائتون به دور خورشید

مدار چرخش سیارک ۳۲۰۰ فائتون به دور خورشید

بارش شهابی جوزایی زمانی رخ می‌دهد که زمین از میان توده‌ای از ذرات به‌ جامانده از سیارکی به نام ۳۲۰۰ فائتون عبور می‌کند و ذرات کوچک غبار و یخ باقی‌مانده از این سیارک با برخورد به جو زمین در آن سوخته و رد درخشانی را در آسمان به‌جای می‌گذارند. سرعت میانگین شهاب‌های این بارش نسبت به سیّاره زمین در اوقات اوج بارش شهابی جوزایی معمولاً حدود ۳۵ کیلومتر بر ساعت است که برای یک بارش شهابی بزرگ سرعت کمی به شمار می‌آید.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: space , sciencedaily , earthsky

 

(7 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=41009

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. mitr گفت:

    در مشهد هم میشه این بارش رو دید؟
    میشه ساعت حدودی رو مشخص کنید؟
    ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.