بیگ بنگ: تصاویر تازه فضاپیمای افق های نو از سیاره ی کوتوله ی پلوتو نشان می دهد که این عضو دور افتاده منظومه شمسی دارای کوه هایی یخی به بلندی بیش از 3000 متر است.

اولین تصویر نمای نزدیک پلوتو رشته کوه هایی به ارتفاع حدود 3300 متر را در سطح آن آشکار کرده است.
اولین تصویر نمای نزدیک پلوتو رشته کوه هایی به ارتفاع حدود 3300 متر را در سطح آن آشکار کرده است.

به گزارش BBC، این اولین بار است که یک کاوشگر از کره پلوتو در کرانه های دوردست منظومه شمسی دیدن می کند و چشم بشر برای اولین بار به جزئیات سطح آن می افتد. این تصاویر همچنین نشانه های فعالیت های ژئولوژیکی در این سیاره کوتوله و قمر آن شارون را آشکار می کند. دانشمندان روز چهارشنبه (15 ژوئیه 2015) اولین تصاویر کاوشگر افق های نو در جریان عبور تاریخی از مجاورت پلوتو را منتشر کردند. این تیم همچنین منطقه ای روی سطح پلوتو که به شکل قلب است را کلاید تومبا نامگذاری کرد؛ منجمی که پلوتو را در سال 1930 کشف کرد. داده های تازه فضاپیمای افق های نو نشان می دهد بر سطح پلوتو، کوههای یخی وجود دارد و این سیاره کوتوله همچنان فعال است، اطلاعات بیشتر را در ویدئوی زیر مشاهده کنید:

دانلود ویدئو

فضاپیما روز سه شنبه (14 ژوئیه) از فاصله 12500 کیلومتری پلوتو گذشت و داده های زیادی درباره آن جمع آوری کرد. جان اسپنسر دانشمند این ماموریت به خبرنگاران گفت که اولین تصویر نمای نزدیک سطح پلوتو نشان دهنده زمینی است که در 100 میلیون سال اخیر طی فرآیندهای ژئولوژیکی – مثل فعالیت آتشفشانی – شکل گرفته است.

تصویری از سیاره ی کوتوله ی پلوتو و نمایی نزدیک مشخص شده که در هنگام عبور فضاپیمای افق های نو به ثبت رسیده است.
تصویری از سیاره ی کوتوله ی پلوتو و نمایی نزدیک مشخص شده که در هنگام عبور فضاپیمای افق های نو به ثبت رسیده است.

اسپنسر گفت: ما در این تصویر حتی یک گودال ناشی از برخوردهای آسمانی پیدا نکرده ایم، معنی اش این است که سطح پلوتو خیلی جوان است. وی اضافه کرد که این ژئولوژی فعال نیازمند نوعی منبع حرارتی است. این نوع فعالیت ها قبلا فقط روی اقمار یخ زده سیارات بزرگ مشاهده شده بود، که توضیح آن ‘حرارت جزر و مدی’ ناشی از کنش و واکنش گرانشی با سیارات میزبان بود.

سیر تحول عکسهای پلوتو از سال 1930 تا سال 2015
سیر تحول عکسهای پلوتو از سال 1930 تا سال 2015

اسپنسر با اشاره به آنچه که آن را کشف مهم نامید، گفت: آن هم این است که برای تامین انرژی مورد نیاز برای فعالیت ژئولوژیکی در کرات یخی، نیازی به حرارت جزر و مدی ندارید. الن استرن دانشمند ارشد ماموریت نیز گفت: اکنون یک سیاره کوچک و منزوی داریم که 4.5 میلیارد سال پس از تشکیل، همچنان سطحی فعال دارد. این کشف، خیلی از ژئوفیزیکدانان را به مرحله طرح دوباره نظریات برمی گرداند. همین تصویر رشته کوه هایی را در لبه منطقه قلب مانند به بلندی 3300 متر نشان می دهد.

فعالیت ژئولوژیکی شارون، قمر پلوتو باعث شگفتی محققان شده است.
فعالیت ژئولوژیکی شارون، قمر پلوتو باعث شگفتی محققان شده است.

اسپنسر درباره رشته کوه هایی که به بلندی سه هزار و 300 متر در پلوتو واقع شده است، گفت که این رشته کوه ها احتمالا از یخ تشکیل شده و دمای پلوتو آنقدر پایین هست که امکان سرپا ماندن کوه های یخی عظیم در آن وجود داشته باشد. دانشمندان پروژه همچنین گفتند که تصاویر نمای نزدیک شارون وجود یک شکاف به عمق 8 تا 13 کیلومتر را آشکار می کند که باز هم نشانگر تشکیل سطح تازه در اثر فعالیت ژئولوژیکی است.

تصویری مبهم از هایدرا قمر کوچک پلوتو
تصویری مبهم از هایدرا قمر کوچک پلوتو

کتی اولکین از دیگر مسئولان پروژه نیز گفت: فکر می کردم که شارون احتمالا دارای سطحی کهن پر از گودال هاست. تصویر تازه ما را حیران کرده است. به گفته او صخره ها و شیارهایی که در طول حدود هزار کیلومتر در سطح این قمر کشیده شده ناشی از فرآیندهای داخلی است. همچنین تصویری مبهم از هایدرا قمر کوچک پلوتو – از فاصله 650 هزار کیلومتری – برداشت شده که به تخمین محققان قطر آن 43 در 33 کیلومتر است.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: BBC اطلاعات بیشتر: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه