بیگ بنگ: تلسکوپ فضایی “جیمز وب” طی آزمایشات خود در آزمایشگاه “نورثروپ گرومن” در جنوب کالیفرنیا، با مشکل فنی دیگری مواجه شد. گِرگ رابینسون مدیر برنامه تلسکوپ فضایی “جیمز وب”(JWST) در گزارشی در آکادمی ملی مطالعات فضایی اظهار کرد، پیچ و مهره‌های محافظ خورشیدی این تلسکوپ از دستگاه جدا شده‌اند. این محافظ برای محافظت تلسکوپ فضایی از نور و گرمای زیاد خورشید طراحی شده است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، رابینسون گفت: قطعات سخت‌افزاری از تلسکوپ محافظت می‌کند. اما با عملکرد نوری دستگاه ارتباطی ندارد. وی افزود، ما در حال حاضر معتقدیم که تمامی قطعات سخت‌افزاری اعم از پیچ و واشر تلسکوپ، از پوشش این محافظ افتاده‌اند. به همین جهت ما می‌خواهیم علت این مشکل و راه‌های رفع آن را بیابیم.

تلسکوپ فضایی جیمز وب”(James Webb Space Telescope) که یک ابزار جانشین برای تلسکوپ فضایی هابل است، یک تلسکوپ فضایی بسیار پیشرفته است که در صورت موفقیت در مراحل پرتاب و استقرار به عنوان بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان شناخته خواهد شد. طبق محاسبات انجام شده جیمز وب با استفاده از طول موج بلند نارنجی- قرمز نور مرئی و از طریق نور مادون‌قرمز با طول موج مشخص کیفیت بی‌نظیری را ارائه خواهد کرد.

این برای اولین‌بار نیست که تلسکوپ فضایی “جیمز وب” پیش از پرتاب دچار اختلال می‌شود. این اختلال باعث شد که اولین پرتاب این تلسکوپ در سال 2019 با تاخیر مواجه شود. وی ادامه داد، احتمالا برنامه پرتاب این تلسکوپ در سال 2020 انجام شود. ناسا، ماه گذشته در یک نشریه مطبوعاتی اعلام کرد که برای انجام یک ماموریت موفق، این تلسکوپ نیازمند زمان بیشتری برای راه‌اندازی است تا آزمایشات نهایی آن انجام شود. رابرت لایت‌فود مدیر فعلی ناسا اعلام کرد، تلسکوپ جیمز وب در اولویت ماموریت‌های فضایی این سازمان است و همچنین بزرگترین پروژه بین‌المللی فضایی در تاریخ آمریکا است. وی افزود، تمامی تجهیزات سخت افزاری این تلسکوپ اکنون تکمیل شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: techtimes.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه