تولد ستارگان در کهکشان مسیه ۱۰۰

بیگ بنگ: کهکشان مارپیچی و زیبای مسیه ۱۰۰ که در صورت فلکی گیسو قرار دارد و ظاهری شبیه کهکشان راه شیری ما دارد، این کهکشان با دو بازوی مارپیچی و هسته‌ای مرکزی زایشگاهی بسیار بزرگ برای تولد ستارگان محسوب می شود.

m100

کهکشان «مسیه ۱۰۰» که تحت عنوان NGC4321 شناخته می شود، یکی از درخشان‌ترین و بزرگ‌ترین کهکشان‌های صور فلکی گیسو و سنبله است که تقریباً ۵۵ میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد. این کهکشان که کمی بزرگتر از کهکشان راه شیری است قطری در حدود ۱۲۰،۰۰۰ سال نوری دارد و توسط «پیر مچیان» در سال ۱۷۸۱ میلادی کشف شده است. این کهکشان نمونه ای خوب از یک کهکشان مارپیچی با طراحی شکوهمند است، رده ای از کهکشان ها با بازوهای بزرگ و خوب شکل گرفته. از جمله ویژگی‌های بسیار منحصر به فرد مسیه ۱۰۰ وجود پنج ابرنواختر است. مسیه ۱۰۰ زایشگاهی بسیار بزرگ برای تولد ستارگان است که با دو بازوی مارپیچی و هسته‌ای مرکزی شرایطی ویژه برای ظهور انواع ابرنواختران، سیارک‌ها و کوتوله‌های سفید و قرمز پدید می‌آورد.

طبق بررسی‌های انجام شده ستارگان متولد شده در این کهکشان قدمتی ۵۰۰ میلیون ساله دارند که هر یک بر اثر انفجارهای بزرگ و کوچک و ترکیب با ذرات بنیادین به ابرستارگانی درخشان و نورانی تبدیل شده‌اند. این کهکشان بسیار بزرگ از دیرباز موضوعی مهم برای تحقیق‌های پژوهشگران نجومی بوده است.

مطالعه بیشتر در: Messier 100 , space , spacetelescope

(3 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=8049

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.