جسم هوگ: کهکشان حلقه ای عجیب و غریب

آیا این یک کهکشان است یا دو تا؟ این سوال در سال ۱۹۵۰ هنگامی توسط ستاره شناس آرتور هوگ پیش آمد که در حال بررسی این شی غیر معمول بود. خارج این حلقه تحت سلطه ستاره های آبی روشن است، در حالی که در نزدیکی مرکز، ستاره های قرمز رنگ می باشند که به احتمال زیاد بسیار قدیمی تر اند. میان این دو شکاف تقریبا به طور کامل تاریک است. چگونگی تشکیل جسم هوگ ناشناخته باقی می مانده، گرچه در حال حاضر اشیای مشابه آن شناخته شده و عنوان کهکشان های حلقه ای را به خود گرفته اند.

IDL TIFF file

فرضیه پیدایش این جسم شامل برخورد یک کهکشان در میلیاردها سال پیش و اثر گرانشی یک ستون مرکزی است که از آن زمان به بعد محو شده است. این عکس توسط تلسکوپ فضایی هابل در ژوئیه ی ۲۰۰۱ گرفته شده و جزئیات بی سابقه ای از جسم هوگ را مشخص کرده است. مشاهدات اخیر در طول امواج رادیویی نشان می دهد که جسم هوگ در میلیارد ها سال پیش با یک کهکشان کوچکتر ادغام نشده است. جسم هوگ در حدود ۱۰۰۰۰۰ سال نوری گستردگی دارد و فاصله ای در حدود ۶۰۰ میلیون سال نوری از زمین و در صورت فلکی مار قرار دارد. به طور شانسی در این تصویر در فاصله خالی کهکشان مارپیچی دیکری را می توانید مشاهده کنید ، که در فاصله دورتری از این کهکشان قرار دارد.

منبع: http://apod.nasa.gov/apod/ap130728.html

(12 نفر , میانگین : 4٫92 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=4160

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.