بیگ بنگ: سازمان فضایی چین در ماموریت سطح‌نشین “چانگه-4” که در نیمه پنهان ماه به سر می‌برد موفق شد برای اولین‌بار یک دانه را در ماه پرورش دهد.

Chinese cotton moon plantبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، گیاهانی که در عکس مشاهده می‌کنید ممکن است چندان به نظر نیاید، اما یک گام بزرگ در اکتشاف فضایی است. دانه‌های پنبه‌ای که در ماموریت “چانگه-4” توسط سازمان فضایی چین به ماه منتقل شده‌اند، جوانه زده‌اند و تبدیل به اولین گیاهانی شدند که روی سطح ماه رشد می‌کنند. برخلاف تصور عموم، این دانه‌ها با خاک سطح ماه در تماس نیستند و این دانه‌های پنبه همراه با تخم سیب‌زمینی، مخمر و تخم‌های مگس میوه در داخل یک بیوسفر(زیست‌کره) مهر و موم شده قرار دارند تا محیط زیست و تغذیه مناسب را برای رشد این گیاه فراهم کنند.

GettyImages sized.البته هنوز کار تمام نشده است. چین باید نشان دهد که این گیاهان می‌توانند به رشد خود ادامه دهند و این کار در درجه حرارت بسیار متفاوت و گرانش کم ماه یک شاهکار خواهد بود. سطح‌نشین “چانگه-4” باید تغییرات چشمگیری برای حفظ شرایط زیست‌محیطی و حفظ ثبات شرایط محیط داخلی بیوسفر داشته باشد.

dimsحتی با وجود این چالش‌ها، همین جوانه زدن دانه‌ها نشان‌دهنده یک نقطه عطف مهم است، چرا که نشان می‌دهد که فضانوردان یک شانس واقعی برای پرورش گیاهان در ماموریت‌ها و استفاده از مواد غذایی، روغن گیاهی و دیگر منابع دارند. این اتفاق می‌تواند ماموریت‌های طولانی مدت در ماه و مریخ را تسهیل کند و می‌تواند پس از آنکه برخی منابع اولیه کاهش پیدا می‌کنند، کمک کننده باشد. اگر چه مزارع فرازمینی هنوز دور از دسترس هستند، اما بعد از این دستاورد چین، حداقل در افق دید قرار گرفته‌اند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: engadget.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.