بیگ بنگ: ناسا از نسل جدید لباس‌های فضانوردی که برای سفر دوبارۀ انسان به ماه طراحی شده، رونمایی کرد.

axiom axemu full
آکسیوم اسپیس شرکتی که سال گذشته در قراردادی به ارزش ۲۲۸ میلیون دلار طراحی لباس‌های جدید فضانوردان را به‌ عهده گرفت، پس از شش ماه از نمونه‌های اولیه کارش رونمایی کرده است. لباس فضانوردی با طراحی تازه از امکاناتی خاص برای عملیات فضانوردان بر سطح ماه برخوردار است. نمونۀ اولیه این لباس برای فضانوردان زن بهینه‌سازی شده است.

اگرچه در این نمونۀ اولیه از پوشش رنگ خاکستری تیره استفاده شده، اما نسخه نهایی احتمالاً کاملاً سفید خواهد بود تا به حفظ ایمنی و خنکی فضانوردان هنگام کار در محیط خشن ماه کمک کند.

cbsm artemisspacesuit strassmann x

ناسا قصد دارد این لباس ویژه را برای عملیات آرتمیس ۳ در سال ۲۰۲۵ به شکل عملیاتی آماده کند تا با آن فضانوردان بتوانند در سطح ماه به کاوش بپردازند. لباس‌های فضانوردی موجود که در سفرهای فعلی مورد استفاده قرار می‌گیرند در اصل طرحی قدیمی دارند و از سال ۱۹۸۱ تاکنون به شکل کلی بازطراحی نشده‌اند. در طرح سفر دوباره انسان به ماه قرار است تنوع نژادی و جنسیتی مد نظر قرار گیرد و در اولین سفر فضانوردان زن نیز حضور داشته باشند.

یکی از مشکلاتی که برای فرستادن فضانوردان زن به ماه پیش روی ناسا قرار دارد لباس فضانوردی مناسب برای آن‌ها است. لباس فضانوردی از کلیدی‌ترین نیازهای سفرهای فضایی است که امکان زنده ماندن در خلاء را برای فضانورد فراهم می‌کند. طراحی دقیق این لباس مسئله مرگ و زندگی است.

ماه بر خلاف ظاهر زیبایی که در آسمان شب دارد، محیطی خشن و نامهربان با بدن انسان است و لباس فضانوردی قدم گذاشتن بر سطح این کره را برای بدن انسان ممکن می‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.