کلاس‌بندی ستارگان

کلاس O:

این ستارگان بسیار داغ و درخشانند. دمای سطح آنها ۳۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ درجه کلوین است و درخشش نور آنها به حدود ۱۴۰۰۰۰ برابر خورشید می‌رسد. قطر آنها حدود ۱۵ برابر خورشید و جرم به ۶۰ برابر خورشید می‌رسد. رنگ آنها آبی است و بیشترین اشعه خروجی آنها از نوع ماورا بنفش است. کمیاب‌ترین ستارگان هستند و فراوانی آنها یک عدد در هر ۳ میلیون ستاره اطراف خورشید است.
مشخصه مهم آنها این است که مقدار زیادی هلیوم خنثی دارند. هیدروژن نیز در آنها زیاد است ولی نه به زیادی کلاس‌های دیگر، سیلسیوم، اکسیژن، نیتروژن و کربن یونیزه نیز در اینها زیاد است.
این ستارگان سریع می‌سوزند و در سطح آنها طوفان‌های شدید و آثار تبخیری شدید وجود دارد که باعث می‌شوند هرگز سیاره‌ای اطراف آنها نتوانند تشکیل شوند. سلسیوم و منیزیم یونیزه و کلیه فلزات یونیزه در اینها زیاد است.

کلاس B:

به رنگ آبی مایل به سفید هستند. درخشش آنها به ۲۰۰۰۰ برابر خورشید می‌رسد. قطر آنها به ۷ برابر و جرم به ۱۸ برابر خورشید می‌رسد. دمای سطح آنها ۱۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ درجه کلوین است. میزان هلیوم در آنها زیاد است ولی نه به زیادی کلاس O. اما هیدروژن آنها بیش از کلاس O است. فلزات یونیده نیز در آنها فراوان است.
عمر آنها کوتاه است (چند میلیون سال) و فراوانی آنها یک عدد از هر ۸۰۰ عدد ستاره اطراف خورشید است.
این ستارگان تمایل به تشکیل خوشه‌های ستاره‌ای دارند که علت تولد تعداد زیادی از این ستارگان از یک ابر هیدروژنی واحد است.
مانند Orion OB1 Association که تعداد زیادی ستاره کلاس B همه از یک ابر عظیم هیدروژنی ایجاد شده‌اند در نتیجه همه این ستاره‌ها به هم نزدیکند و در صورت فلکی اوریون قرار دارد و بسیاری از ستارگان این صورت فلکی را شامل می‌شود.
Orion OB1 قسمت بزرگی از بازوی کهکشان راه شیری را اشغال می‌کند.

star-colors-

کلاس A:

معمول‌ترین ستارگان هستند که با چشم غیر مسلح در آسمان دیده می‌شوند. رنگ آنها سفید است و درخشش حدود ۸۰ برابر و قطر ۲/۱ برابر و جرم ۳/۱ برابر جرم خورشید دارند.
دمای سطح آنها ۷۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ درجه کلوین است. مقدار هیدروژن در آنها بالا است و فلزات یونیزه نیز زیاد است. کلسیم به طور ویژه در این ستارگان زیاد می‌باشد و از هر ۱۶۰ ستاره اطراف خورشید یک عدد از این نوع است.

کلاس F :

رنگشان سفید مایل به زرد است. دمای سطح آنها ۶۰۰۰ تا ۷۵۰۰ درجه کلوین است. درخشش ۶ برابر، قطر ۱/۳ برابر و جرمشان ۱/۷ برابر خورشید است. شدت واکنش‌های هسته‌ای در اینها کاهش یافته است اما هنوز وجود دارد. در این کلاس فلزات خنثی مثل آهن و کرومیوم شروع به جایگزین شدن به جای فلزات یونیزه می‌کنند. فلزات یونیزه و هیدروژن در اینها اندک است. میزان کلسیم مانند گروه قبلی (A) دراینها نیز فراوان است. از هر ۳۲ ستاره اطراف خورشید یک ستاره از این کلاس است و ۳ درصد کل ستارگان عالم را تشکیل می‌دهند.

star

کلاس G :

شناخته شده‌ترین کلاس است. خورشید ما نیز از این کلاس است. هیدررژن در اینها از کلاس F نیز کمتر است. میزان کلسیم بسیار زیاد است. فلزات یونیزه و خنثی وجود دارند. مولکول Ch نیز در آنها فراوان وجود دارد. رنگ آنها زرد است. دمای سطح از ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ درجه کلوین است. درخشش ۱/۲ برابر، قطر ۱/۱ برابر و جرم ۱/۱ برابر خورشید هستند. فوق عظیم بودن برای آنها غیر قابل تحمل است. برای همین غول کلاس G بسیار کمیاب است. از هر ۱۳ ستاره اطراف خورشید یک عدد از آن است.

کلاس K :

زرد مایل به نارنجی هستند. درخشش حدود ۰/۴ خورشید و قطر حدود ۰/۹ قطر خورشید و جرم ۰/۸ جرم خورشید است. دمای سطح آنها ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ درجه کلوین است (سردتر از خورشید) درمقداری از آنها واکنش‌های تبدیل هیدروژن به هلیوم دیگر رخ نمی‌دهد. میزان هیدروژن در آنها بسیار کم است. فلزات خنثی مثل منگنز، آهن و سیلیسیوم در آنها فراوان است. تیتانیوم اکسید نیز در بعضی از آنها وجود دارد. فراوانی آنها یک عدد از ۸ ستاره اطراف خورشید است.

کلاس M :

فراوان‌ترین ستارگان عالم را تشکیل می‌دهند. خیلی از آنها غول پیکر یا فوق غول پیکر و بعضی از آنها کوتوله قرمز هستند و بعضی حتی کوتوله قهوه‌ای هستند. تمام انواع فلزات خنثی (مولکولی) در آنها بسیار فراوان است. میزان تیتانیوم اکسید نیز زیاد است و انادیوم اکسید نیز کمی موجود است. هیدروژن اصلا وجود ندارد. بزرگترین ستارگان شناخته شده در این کلاس هستند. دمای سطح آنها ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ درجه کلوین است. به طور میانگین قطر آنها ۰/۴ و جرم ۰/۳ برابر خورشید است. رنگ آنها نارنجی و یا قرمز است.

قابل توجه است که :

ستارگان کلاس O برابر ۰/۰۰۰۰۳ درصد
ستارگان کلاس B برابر ۰/۱۳ درصد
ستارگان کلاس A برابر ۰/۶ درصد
ستارگان کلاس F برابر ۳ درصد
ستارگان کلاس G برابر ۸ درصد
ستارگان کلاس K برابر ۱۳ درصد
و ستارگان کلاس M برابر ۷۸ درصد کل ستارگان را شامل می‌شوند.

منبع: کتاب ساختار عالم و معرفی و شرح ۳۰۰ ستاره از آسمان، تألیف احمد وکیل‌زاده، نشر هشت بهشت

(17 نفر , میانگین : 4٫94 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=548

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.