بیگ بنگ: تلسکوپ هابل ناسا در پرتره‌ای کیهانی که از روند تکامل کهکشان‌ها به ثبت رسانده،‌ هاله‌ای آبی رنگ از شبح کهکشان های مرده را نیز به تصویر کشیده‌ است.

به گزارش همشهری آنلاین، خوشه پاندورا يا آبل 2744 متشكل از 500 كهكشان در فاصله چهار ميليارد‌ سال نوری از زمين است. تمامي اين خوشه كهكشاني در تصويري كه توسط هابل به‌ ثبت رسيده ديده مي‌شوند، اما دانشمندان تمركز اصلي خود را بر درخشش آبي ستاره‌هايي قرار داده‌اند كه سال‌ها پيش در فضاي ميان‌كهكشاني سرگردان شده و مانند جرقه‌هايي كوچك از انفجاري كيهاني كه ميلياردها‌ سال پيش رخ داده، در فضا پخش شده‌اند.

در این تصویر خوشه کهکشانی عظیم آبل 2744، را مشاهده می کنید، نور آبی در سراسر تصویر از کهکشان های مُرده ساتع می شود.
در این تصویر خوشه کهکشانی عظیم آبل 2744، را مشاهده می کنید، نور آبی در سراسر تصویر از کهکشان های مُرده ساتع می شود.

درخشش آبي رصد شده توسط تجهيزات نوري حساس هابل درحقيقت ردپايي از جنايتي كيهاني و خشونت‌بار است كه به واسطه حضور بي‌نهايت ستاره ايجاد شده كه هيچ وابستگي گرانشي به كهكشان‌هاي خود نداشته و براي هميشه در ميان فضا شناور شده‌اند. به گفته محققان موسسه فيزيك اخترشناسي Canarias در اسپانيا، اطلاعات هابل نشان مي‌دهد هاله نور، قدمي مهم در درك روند تكامل كهكشان‌ها و خوشه‌هاي كهكشاني است.

زماني كه خوشه پاندورا در حال شكل‌گيري بود، تعداد زيادي از كهكشان‌ها تحت ديوار گرانشي يكساني با هم درآميخته شدند. با گرايش يافتن يك كهكشان به سوي ديگري نيروهاي كششي شديد تعدادي از كهكشان‌ها را از هم مي‌دريد. مدل‌هاي کامپیوتری نشان مي‌دهند اين مكانيزم در خوشه‌هاي كهكشاني بزرگي رخ‌داده‌اند و در نتيجه آن بيش از 200 ميليارد ستاره كه تامين 10 درصد از نور خوشه را به عهده داشتند، در ميان خوشه سرگردان شده‌اند.

هابل در اصل براي مطالعه روي اين شبح كيهاني انتخاب نشده‌ بود، بلكه به عنوان بخشي از پروژه “زمینه های مرزی کیهان” تجهيزات نوري حساس این تلسکوپ از خوشه‌هاي كيهاني بزرگي مانند آبل 2744 براي مطالعه پديده‌اي به‌نام بزرگنمايي گرانشي استفاده كرد. كمان‌هاي نوري در اين تصوير نمونه‌هاي بزرگنمايي گرانشي هستند، جايي كه نور كهكشان‌ها در پس خوشه‌هاي كيهاني تحت تاثير نيروي گرانش شديد خوشه، بزرگنمايي مي شوند.

اما براي دانشمندان درخشش ستاره‌هاي باستاني درون خوشه جالب توجه بود، درخششي در طيف نزديك به فروسرخ كه تجهيزات هابل نسبت به آْن از حساسيت شديدي برخوردارند. با پيشرفت بيشتر این پروژه و ادامه استفاده از خوشه‌هاي كهكشاني به عنوان لنزهاي كيهاني طبيعي براي ديدن فواصل دور دست‌تر، محققان به مطالعه روي اين خوشه‌هاي درخشان ادامه‌ خواهند‌ داد و ديدگاهي بهتر از نحوه شكل‌گيري اين اجرام غول‌ پيكر پر انرژي و سرنوشت كهكشان‌هايي كه سال‌ها پيش مرده‌اند،‌ به دست خواهند‌ آورد.

مطالعه بیشتر در: hubblesite , discovery

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.