بیگ بنگ: محاسبات یک دانشمند نشان می‌دهد که احتمالا چهار تمدن بیگانه شرور در کهکشان راه شیری وجود دارد. اگر این تمدن‌ها به ما حمله کنند مانند احتمال برخورد یک سیارک غول‌پیکر به زمین است.

tKqzTXDpLzyLJEpNMj

“آلبرتو کابایرو”(Alberto Caballero) از دانشگاه ویگو اسپانیا تخمین زده که احتمالاً چهار تمدن در کهکشان راه شیری وجود دارد که شرور هستند و اگر به ارسال پیام به بیگانگان ادامه دهیم، ممکن است به ما حمله کنند.

“کابالرو” در این پژوهش، تعداد جنگ‌ها و تهاجمات انسانی که روی زمین در طول 50 سال گذشته انجام شده را بررسی کرده است (یعنی کشورهایی که به کشورهای دیگر حمله کرده‌اند). او سپس با استفاده از این داده‌ها و بر اساس تعداد تمام سیارات فراخورشیدی شناخته شده، ادعا کرد که تنها چهار تمدن فضایی شرور هستند و ممکن است به زمین حمله کنند.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که کار “کابایرو” بیشتر یک آزمایش فکری و ادعا است و توسط دانشمندان دیگر تأیید نشده است. تخمین این پژوهشگر نشان می‌دهد که از نظر پیشرفت فناوری، این ۴ تمدن در واقع می‌توانند بیشتر شبیه جامعه بشری کنونی باشند و از نظر ریاضی، کمتر از یک تمدن وجود دارد که واقعاً قادر به سفر بین ستاره‌ای است که برای حمله به زمین مورد نیاز است.

جالب است بدانید “کلودیو ماکونه” دانشمند ایتالیایی برنامه “ستی-SETI”(جستجو برای هوش فرازمینی) قبلا تعداد تمدن‌های احتمالی کهکشان راه شیری را 15 هزار و 785 مورد اعلام کرده بود که اکنون طبق تحقیق جدید فقط چهار مورد از آن‌ها خطرناک و شرور هستند.

QHcTgoZupxkdNcDvwznJd

هرچند این محقق معتقد است، احتمال اینکه یکی از این چهار تمدن بیگانه شرور به سیاره ما حمله کنند کم است. از طرفی شاید هیچگاه انسان‌ها نتوانند با یکی از این تمدن‌ها ارتباط برقرار کنند، چه برسد به اینکه بخواهند مورد حملۀ آنها قرار بگیرند.

افراد بسیاری نظیر استیون هاوکینگ بر این عقیده هستند که فرازمینی‌ها تنها برای چپاول منابع انرژی زمین به سیاره ما حمله خواهند کرد و وجود یا عدم وجود ما برای آنها اهمیتی نخواهد داشت. وی معتقد است:« اگر موجودات فضایی، ما را ملاقات کنند به گمان من نتیجه چنین ملاقاتی بسیار مشابه اولین سفر “کریستف کلمب” به آمریکا خواهد بود. نتیجه‌ای که چندان به نفع بومی‌های آمریکا تمام نشد.»

همچنین به گفتۀ این دانشجوی رشته حل تعارض، با پیشرفت جوامع زمینی و فرازمینی، احتمال کمی وجود دارد که یک درگیری حادث شود. وی در تخمین خود این فرض را مطرح می‌کند که یک تمدن بیگانه نیز همان رفتاری را که ما در زمین داشته‌ایم، دنبال می‌کند. این فرضیات ممکن است کاملا نادرست باشند، اما “کابایرو” امیدوار است که این کار به بشر کمک کند تا به سمت یک گفتگو و تفاهم جهانی در مورد اینکه آیا باید به بیگانگانِ فرضی پیام ارسال کنیم یا نه، برویم. جزئیات بیشتر این پژوهش در وبسایت arxiv.org منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: vice.com  , livescience.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه

 1. عجیبه که انسان ها فک میکنن فرازمینی ها مث خودشونن و اگه وجود داشته باشن کی میدونه شاید اونا برای ادامه حیات نیاز به هلیم دارن نه اکسیژن و به یه ماده ای غیر اب برای ادامه حیات نیازمندن
  در کل به نظرم این موضوع برای کشور ها بیشتر جنبه سیاسی داره تا علمی

 2. این دیدگاه هاوکینگ رو صحیح نمیدونم که فرازمینی‌ها تنها برای چپاول منابع انرژی زمین به سیاره ما حمله خواهند کرد. چرا که تمدنی که از دانش و تکنولوژی لازم برای غلبه بر فواصل کیهانی برخوردار باشه به اندازه کافی منابع عظیم و با ارزش سهل الوصول تر در دسترسش وجود داره که نیازی به تحمیل هزینه برای دسترسی به منابع محدود و کوچک زمینی نداشته باشه ولو ذاتا شرور باشه . به هر حال هوش، محاسبه آنچه بدست میاره در ازای صرف هزینه ای که میکنه رو انجام میده

 3. فرضیه زیاده ،فرضیه ی خوده من اینه ،۶۵ ملیون سال پیشن دایناسور ها منقرض شدند یعنی حتا یک هوش فرازمینی هم نتونسته تو این شصتو پنج ملیون سال به زمین سفر کنه و به اینجا برسه ؟ اونها خودشون دایناسور هارو منقرض کردن و بذر انسان رو اینجا کاشتند.

  1. می شه لطفا یکمی بیشتر توضیح بدید؟ منظورتون واضح نیست، چرا حتما باید تو این ۶۵ میلیون سال می اومدن؟ چرا قبلش نیومده باشن؟ ضمنا دلیلتون چیه برای اینکه بذر انسان رو اونها کاشتن؟ دلیل خاصی دارید؟ پیشاپیش ممنونم

  2. البته فراموش نکنید انقراضهای قدیمی تر و بزرگتری هم اتفاق افتاده که بر اساس شواهد برخلاف فرضیه برخورد شهاب سنگ دفعتا نبوده و به مرور زمان اتفاق افتاده برای نمونه انقراض پرمین بزرگترین انقراضی بود که در زمین رخ داده‌است که به آن به‌طور غیر رسمی «مرگ بزرگ» هم می‌گویند. این رویداد در ۲۵۱٫۴ میلیون سال (حدود یک سال کهکشانی) پیش رخ داد که تشکیل مرز بین دوره پرمین و تریاس زمین‌شناسی است. ۹۶٪ از تمام گونه‌های دریایی، ۷۰٪ از مهره داران زمینی منقرض شدند. این تنها انقراض شناخته شده حشرات است. از آنجایی که تنوع زیستی قابل توجه‌ای از موجودات از بین رفته بود مدت درازتری نسبت به سایر انقراض‌ها طول کشید تا حیات دوباره به زمین باز گردد. لذا احتمال دخالت یک هوش فرا زمینی رو دور از ذهن میکنه

   1. چرا احتمالشو کم میکنه. اینکه مثلا سی هزار سال قبل فرازمینیها اومده باشن چه ربطی به انقراض 251 میلیون سال قبل داره؟ این بحث جالبی هست