کشف نزدیکترین سیاره ی فرا خورشیدی ِ قابل سکونت!

10
810

بیگ بنگ: اخترشناسان نزدیکترین سیاره ی فرا خورشیدی که می تواند قابل سکونت باشد را کشف کردند. به گفته ی محققان تمدن ما می تواند برای مهاجرت به این سیاره مشتاق باشد چون در مداری اطراف نزدیک ترین ستاره به خورشید ما واقع شده است.

تصویری هنری از سیاره ی تازه کشف شده ی پروکسیما B که به دور ستاره ی پروکسیما قنطورس می چرخد که تنها 4.23 سال نوری با زمین فاصله دارد.
تصویری هنری از سیاره ی تازه کشف شده ی پروکسیما B که به دور ستاره ی پروکسیما قنطورس می چرخد که تنها ۴.۲۳ سال نوری با زمین فاصله دارد.

به گزارش بیگ بنگ، کشف سیاره ای که اطراف ستاره ی پروکسیما قنطورس در حال گردش است، توسط تیمی به سرپرستی دکتر گویلم آنگلادا-اِسکود از دانشگاه کویین مری لندن انجام شد. این سیاره ی صخره ای که “پروکسیما b” نامگذاری شده ۴.۲۳ سال نوری با زمین فاصله دارد، اندکی از زمین بزرگتر است و درون ناحیه ی قابل سکونت ستاره ی خود قرار دارد؛ که در تئوری آب بصورت ِ مایع می تواند روی سطحش وجود داشته باشد. دکتر آنگلادا-اِسکود می گوید:« سیاره های زیادی تا امروز کشف شده اند و تعداد بیشتری نیز در آینده کشف خواهند شد، اما جستجو برای یافتن نزدیکترین سیاره ی زمین مانند برای همه ی ما به اندازه ی یک عمر طول کشیده است.»

این کشف توسط دانشمندانی که در پروژه ی گروه بی آی حضور دارند شدیداً مورد استقبال قرار گرفته است. پروژه ای که در ابتدای سال میلادی از برنامه هایی برای ارسال فضاپیماهایی با سرعتی در مقیاس سرعت نور به منظومه ی ستاره ای آلفا قنطورس در فاصله ی ۴۰ تریلیون کیلومتری (که ستاره ی پروکسیما قنطورس و سیاره اش در آن حضور دارند) پرده برداری کرد.

این تصویر هنری نمایی از سطح سیاره پروکسیما b را در حال گردش به دور ستاره کوتوله قرمز پروکسیما قنطورس نشان می دهد که نزدیکترین ستاره به منظومه شمسی است.
این تصویر هنری نمایی از سطح سیاره پروکسیما b را در حال گردش به دور ستاره کوتوله قرمز پروکسیما قنطورس نشان می دهد که نزدیکترین ستاره به منظومه شمسی است.

پروفسور آوی لوئِب از دانشگاه هاروارد، سیاره ی پروکسیما b را به صورت “یک هدف واضح برای ماموریت فضایی” توصیف کرده است که باید “عکسایی رنگی از سیاره تهیه شود تا مشخص گردد که این سیاره، سبز رنگ و سر پناهی برای حیات، آبی رنگ با اقیانوس های آب بر روی سطح آن و یا قهوه ای رنگ با صخره های خشک می باشد.” پروفسور لوئِب افزود: به دلیل اینکه طول عمر این ستاره ی تازه کشف شده چندین تریلیون سال است، یک سیاره ی صخره ای قابل سکونت در اطراف پروکسیما، طبیعی ترین مکانی خواهد بود که تمدن ما پس از مرگ خورشید در ۵ میلیارد سال آینده، برای مهاجرت به آنجا مشتاق خواهد بود.

مقایسه ی اندازه ی ستاره پروکسیما قنطورس به همراه سیاره اش پروکسیما b با خورشید، زمین، مشتری و زحل
مقایسه ی اندازه ی ستاره پروکسیما قنطورس به همراه سیاره اش پروکسیما b با خورشید، زمین، مشتری و زحل

لرد مارتین ریس اخترشناس که به عنوان مشاور پروژه فعالیت می کند ابراز داشت: این خبر خوبی است که مدرک محکمی در مورد سیاره ای داریم که در اطراف ستاره ای نزدیک به ما در گردش است و حیات می تواند روی آن ظهور کند. این اکتشاف توسط تلسکوپ ESO 3.6m(درکنار دیگر تلسکوپ های سرتاسر جهان) در رصدخانه لاسیلا شیلی به عنوان بخشی از کمپین نقطه ی قرمز کم رنگ (پروژه ای برای یافتن سیاره های مشابه زمین در اطراف ستاره های نزدیک) انجام شده است که وظیفه ی آن یافتن نشانه های حرکت متناوب رفت و برگشتی دومین ستاره ی نزدیک به زمین می باشد.

حرکت متناوب رفت و برگشتی که محققان یافتند نشان می دهد که پروکسیما قنطورس با سرعت نزدیک به ۵ کیلومتر بر ساعت – سرعت پیاده روی معمولی انسان- به زمین نزدیک می شود و سپس با همان سرعت دور می شود. این الگوی معین هر ۱۱.۲ روز تکرار می شود و هنگامی که با نوسان طبیعی درخشندگی ستاره مقایسه شود، حضور یک سیاره که اندکی پر جرم تر از زمین است( جرم این سیاره ۱.۳ برابر جرم زمین میباشد) را نشان می دهد. این یعنی گردش سیاره ی پروکسیما b در مدار ستاره ی خود طی ۱۱ روز به طول می انجامد، در ضمن این سیاره نسبت به زمین در مدار نزدیک تری به ستاره ی مادری خود، قرار دارد. با وجود این مدار کوچک، این حقیقت که پروکسیما قنطورس نسبت به ستاره ی ما بسیار کم نور تر است، پروکسیما b را در منطقه ی حیاتی و قابل سکونت نگه می دارد.

این اینفوگرافیک مدار سیاره پروکسیما b به دور ستاره اش را در مقایسه با همان منطقه از منظومه شمسی ما نشان می دهد. ستاره پروکسیما قنطورس کوچکتر و سردتر از خورشید و سیاره ی دورش نسبت به عطارد، نزدیک تر است. دانشمندان معتقدند آب مایع در آن وجود دارد و می تواند از حیات پشتیبانی کند.
این اینفوگرافیک مدار سیاره پروکسیما b به دور ستاره اش را در مقایسه با همان منطقه از منظومه شمسی ما نشان می دهد. ستاره پروکسیما قنطورس کوچکتر و سردتر از خورشید و سیاره ی دورش نسبت به عطارد، نزدیک تر است. دانشمندان معتقدند آب مایع در آن وجود دارد و می تواند از حیات پشتیبانی کند.

پروفسور اِد تِرنِر از دانشگاه پرینستون، سیاره ی تازه کشف شده را به صورت “تنها سیاره ی محتمل بر حیات کشف شده تا امروز” توصیف می کند. وی گفت: اینکه این سیاره حول نزدیکترین ستاره به خورشید در گردش است از خوش شانسی محض است. همچنین این کشف از دیدگاه اختر زیست شناسی و پرواز بین ستاره ای بسیار هیجان انگیز است. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ی Nature منتشر شده است.

با تشکر از: احسان بهشتی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.comارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

10 دیدگاه‌ها

    • دوست عزیز به طور غیر دقیق تو اندازه گیری های عمومی (غیر آکادمیک) سرعت نور رو ۳۰۰,۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه در نظر میگیرند
      طبق گفته دوستمون هم حداکثر سرعت فعلی ۶۰,۰۰۰ کیلومتر بر ساعت هست (بنده اطلاعی ندارم و به گفته ایشون استناد میکنم) یعنی چیزی حدود ۱۶.۶ کیلومتر بر ثانیه با این حساب عددی که دوستمون به دست آورده تقریبا صحیح هستش

  1. درود بر علم و دانشمندان و منجمان که دست از کاووش و تحقیق هستی برنداشته و نخواهند داشت .
    اگر اینان نبودند ما هنوز زمین را اول و اخر هستی میدانستیم و در خرافات بسیار بیشتری از زمان حال غرق شده بودیم .

  2. قسمت ناامید کننده قضیه اینجاست که با بهترین تکنولوژی امروز که سرعت ۶۰ هزار کیلومتر در ساعت توسط فضاپیماهای کنونی هستش حدود هشتاد هزارسال طول میکشه تا به این منظومه برسیم .