بیگ بنگ: مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا موفق شده روی سطح سیاره مریخ گاز متان کشف کند، گازی که نشان از حضور حیات در گذشته این سیاره دارد.

در این تصویر نحوه ی شکل گیری متان در اعماق مریخ و ناپدید شدن آن در سطح این سیاره را مشاهده می کنید.
در این تصویر نحوه ی شکل گیری متان در اعماق مریخ و ناپدید شدن آن در سطح این سیاره را مشاهده می کنید.

براساس گزارش BBC، کنجکاوی همواره شاهد وجود مقادیر نامحسوسی از این گاز در اتمسفر بوده‌ است، اما اکنون متوجه نوسانات کوچکی در میزان این گاز در سطح سیاره شده که نسبت به گذشته ۱۰ بار قویتر هستند. وجود این گاز روی مریخ کمی گیج‌کننده است زیرا منبع اصلی تولید متان روی زمین میکروارگانیزم‌ها هستند. دانشمندان امیدوارند وجود این گاز روی مریخ را نیز بتوان به عنوان نشانی از وجود حیات میکروبی در نظر گرفت زیرا نشت گاز متان از مریخ به این مهنی است که منبعی دائما در حال تولید آن است. دانشمندان ناسا هنوز نتوانسته‌اند منشا این گاز را تشخیص دهند، اما اصلی‌ترین فرضیه آنها این است که گاز در منابعی در زیر خاک مریخ ذخیره شده و به صورت دوره‌ای تخلیه می شود.

به گفته محققان این مخازن قفس‌هایی از آب و یخ هستند که متان در آنها محبوس شده‌ است و گاه و بی‌گاه تحت تاثیر فشارهای حرارتی یا مکانیکی تخلیه می‌شوند و از میان درز سنگ‌ها و خاک به سطح سیاره می‌رسند. با این‌همه هنوز این پرسش مطرح است که متان چگونه وارد این مخازن گازی شده‌است. ممکن است این گاز از حشرات مریخی ایجاد شده‌ باشد، و یا تحت تاثیر فرایند‌های طبیعی، مانند واکنش دادن آب با انواع خاصی از سنگ‌ها به وجود آمده باشد. همچنین احتمال داده می‌شود این ترکیب توسط شهاب‌ سنگ‌ها به سیاره انتقال داده شده باشد.

در این تصویر برخی از مواردی که ماندگاری ترکیبات آلی و ارگانیک در مریخ را به چالش می کشند را می بینید.
در این تصویر برخی از مواردی که ماندگاری ترکیبات آلی و ارگانیک در مریخ را به چالش می کشند را می بینید.

این کشف، به همراه اطلاعاتی که پیش از این درباره وجود مقادیری متان در اتمسفر مریخ به دست آمده‌ بود، برای ماموریت کنجکاوی نقطه تحول بزرگی محسوب می‌شود، ماموریتی که ۲.۵ سال پیش در حفره‌ای برخوردی به نام گیل آغاز شده‌ است. روی زمین، بیش از ۹۰ درصد از متان درون اتمسفر به واسطه فرایند‌های زیستی ایجاد شده‌اند. بقیه این گاز توسط فرایند‌های ژئو شیمیایی ایجاد می‌شوند. با این همه توضیح دادن وجود این گاز در سیاره‌ای خالی از سکنه نیازمند مطالعات بیشتری است که بخشی از آن فراتر از توانایی‌های کنجکاوی است. به گفته محققان دستیابی به چنین اطلاعاتی در آزمایشگاه‌های زمین کار بسیار دشواری است، چه برسد به آزمایشگاهی در سیاره‌ای دیگر.

مواد ارگانیک به هر شکلی که به مریخ رسیده باشند یا در این سیاره ایجاد شده‌ باشند، زندگی دشواری را روی سطح این سیاره خواهند‌ داشت، زیرا مریخ دائما تحت بمباران تشعشعات کیهانی است که عامل نابودی ترکیبات ارگانیک هستند. خاک سطح سیاره به شدت اکسید‌ کننده است و باعث می‌شود ترکیبات مولکولی از بین بروند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC , اطلاعات بیشتر: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.