اين تصوير جالب از كهكشان‌هاي آنتن ( Antennae Galaxies ) يا “NGC ۴۰۳۸” و “NGC ۴۰۳۹” نشان دهنده دو كهكشان داراي تعامل در صورت ‌فلكي كلاغ است. فاصله اين كهكشان‌ها حدود ۷۰ ميليون سال نوري بوده و توسط مجموعه تلسکوپ آلما با دو طول ‌موج متفاوت به ثبت رسيده است.

Antennae_galaxies_xl

به گزارش بیگ بنگ، در چنین برخوردی اگرچه ستاره های دو کهکشان، به علت فاصله زیاد ستاره ها از هم، دچار برخورد نمی شوند اما گاز میان ستاره ای دو کهکشان در هم می‌روند ومحیط آشفته ای را برای پیدایش میلیاردها ستاره پدید می آورند. که در تصویر جدید پرنورترین و فشرده ترین نواحی ستاره ساز ابر خوشه‌های پرجرم اند. همچنین حدوی نیمی از اجرام کم فروغ محو در تصویر کهکشان های آنتن خوشه های ستاره‌ای متولد شده ای هستند که هر کدام ده ها هزار ستاره دارند.

محققان، اين تصوير را در طول مرحله آزمايشي براي نمايش قابليت‌هاي آلما منتشر كردند. اين تلسكوپ ۱۲ متري در صحراي آتاكاماي شيلي واقع بوده و هر كدام از ۶۶ آنتن آن براي شناسايي اجسام بسيار سرد مانند ابرهاي گازي شكل گرفته شده توسط ستاره‌ها و سيارات استفاده مي‌شوند.

eso1137a

هر كدام از اين آنتن‌ها نور را در يك طيف حدود هزار بار طولاني‌تر از طول ‌موج نور مریي موسوم به طيف ميليمتري/كمتر از ميليمتر دريافت مي‌كنند. آلما يك پروژه مشترك بين‌المللي بين اروپا، آمريكاي شمالي و آسياي شرقي با همكاري شيلي است و در حال حاضر بزرگ‌ترين مجموعه نجومي جهان به شمار مي‌رود.روند برخورد جفت کهکشان آنتن که از ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون سال پیش آغاز شده است جلوه ای است از آنچه کهکشان ما، راه شیری، و همسایه آن آندرومدا در چند میلیارد سال آینده پیش رو دارند.

Read More : http://en.wikipedia.org/wiki/Antennae_Galaxies

http://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/image_feature_1086.html

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه