بیگ بنگ: مطابق برنامه، استارشیپ در چهارمین پرواز یکپارچه و آزمایشی خود توانست از ورود دوباره به جو زمین جان سالم به‌در ببرد و با موفقیت به سطح زمین بازگردد. 

nEHLCQJXEDRsZazoUM

این چهارمین آزمون استارشیپ بود. در این پرواز تاریخی برای اولین‌بار «سوپرهوی» و «استارشیپ » تمام مراحل پرتاب و فرود را با موفقیت طی کردند. اسپیس ایکس روز پنجشنبه ۱۷ خرداد در ساعت ۸:۵۰ صبح به وقت ساحل شرقی آمریکا (۱۶:۲۰ به وقت ایران)، با انجام چهارمین پرواز آزمایشی استارشیپ، با روشن کردن 33 موتور رپتور سوپرهوی، موشک غول‌پیکرش را از تاسیسات استاربیس در جنوب تگزاس روانه‌ی فضا کرد.

hq

چند دقیقه بعد سوپرهوی، استاشیپ را در ارتفاع مناسب رها کرد و خودش فرود نرمی در آب‌های اقیانوس هند داشت. در ادامه استارشیپ به ارتفاع بالای 100 کیلومتری رسید و حدود یک ساعت در جو زمین مانور داشت و سپس با ورود کنترل‌شده به جو، در نهایت توانست روی آب فرود داشته باشد. در واقع استارشیپ و سوپر هوی برای اولین‌بار توانستند موفق به فرود آبی شوند که با تشویق و تحسین ناظران حاضر در اتاق کنترل ماموریت همراه بود.

SpaceX Starship BS orbital flight test infographic by Tony Bela

“ایلان ماسک” مدیر اجرایی اسپیس ایکس گفت: «با وجود از دست دادن بسیاری از کاشی‌ها و یک فلپ آسیب‌دیده، استارشیپ به خوبی در اقیانوس فرود آمد!» “بیل نلسون” مدیر ناسا نیز این پرواز را گامی بلند در جهت توسعه فرودگر ماه در ماموریت آرتمیس ناسا دانست. وی در یک پست نوشت: «به اسپیس ایکس بابت پرواز آزمایشی موفقیت‌آمیز استارشیپ، تبریک می‌گویم!” ما یک گام دیگر به بازگشت بشریت به ماه از طریق آرتمیس نزدیکتر شده‌ایم و سپس به مریخ نگاه می‌کنیم.»

استارشیپ قصد دارد پرواز انسان به ماه، مریخ و فراتر از آن را ممکن کند و جاه‌طلبی‌های ایلان ماسک برای تبدیل بشر به یک تمدن چند سیاره‌ای را برآورده سازد. ویدئوی پرتاب چهارم استارشیپ را در زیر تماشا کنید:

موشک استارشیپ از یک پیشران غول پیکر مرحله اول به نام سوپرهوی و یک فضاپیمای فوقانی ۵۰ متری به نام استارشیپ تشکیل شده است. هر دوی این وسایل نقلیه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاملاً قابل استفاده مجدد باشند و هر دو از موتورهای نسل بعدی رپتور اسپیس ایکس نیرو می‌گیرند که ۳۳ مورد از آنها در سوپر هوی و شش مورد در استارشیپ نصب شده است. قدرت رانش ۳۳ موتور این فضاپیما، تقریبا دو برابر بیشتر از موشک‌های فضایی دیگر است. فضاپیمای استارشیپ حدود ۱۲۰ متر ارتفاع دارد که ۱۰ متر بلندتر از فضاپیمای «سترن ۵» است که انسان را به ماه برد و این استارشیپ را به بلندترین موشک تاکنون تبدیل کرده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: spacenews.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.