بیگ بنگ: شرکت اسپیس ایکس اعلام کرد زمان انجام نخستین پرواز پنجمین نمونه اولیه اندازه کامل موشک پرحاشیه استارشیپ تغییر کرده و این پرواز به احتمال فراوان تا اواخر همین هفته انجام خواهد شد.

scaledبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، پنجمین نمونه اولیه “استارشیپ”(Starship) در مقیاس کامل متعلق به شرکت فضایی خصوصی “اسپیس ایکس” می تواند اولین نمونه از این موشک باشد که پرواز را حدود یک هفته دیگر تجربه می کند، البته اگر تست موتور “رپتور”(Raptor) که برای اوایل هفته آینده برنامه‌ریزی شده است، به خوبی پیش رود.

مهندسان و کارکنان اسپیس ایکس هم اکنون در حال تکمیل نصب موتور “Raptor SN۲۷” روی این موشک که به نام “استارشیپ شماره ۵”(SN۵) شناخته می شود و آماده سازی این موشک عظیم الجثه فولادی برای اولین تست کریوژنیک مرطوب و تست آتش موتور در حالت ایستا هستند.

تست آتش ایستای موتور این موشک ابتدا قرار بود در تاریخ ۸ و سپس ۱۰ جولای انجام شود که اکنون برای روز دوشنبه ۱۳ جولای برنامه‌ریزی شده است. اگر همه چیز در این آزمایش‌ها خوب پیش رود، اسپیس ایکس تنها سه روز پس از اتمام آزمایش‌های اولیه می‌تواند اولین پرواز استارشیپ را در مقیاس کامل انجام دهد.

“استارشیپ” نیز مانند موشک‌های “فالکون ۹” و “فالکون هوی”، باید صدها یا حتی هزاران آزمایش پیش از پرواز را با موفقیت پشت سر بگذارد تا از سلامت موتورهای آن پس از احتراق اطمینان حاصل شود و هنگامی که موتورهای “رپتور” یا “مرلین” سالم به نظر برسند، موشک دستور آزاد شدن از گیره‌ها را می گیرد و از زمین بلند می‌شود.

spacex launch first starship prototype ft test flight rescheduled elon muskشاید بزرگترین نقطه عدم اطمینان اولین پرواز آزمایشی کامل استارشیپ، پایه های فرود تا حدودی مرموز آن باشد که تقریباً طراحی کاملاً متفاوتی از پایه‌های فرود “فالکون ۹” دارند. این پایه‌ها در بخش موتور موشک قرار دارند و برای فرود، به شکل تلسکوپی به سمت پایین بیرون می آیند.

براساس عکس های منتشر شده از این پایه‌ها، آنها احتمالا مجهز به مکانیزم‌های جذب شوک ابتدایی هستند، به این معنی که استارشیپ باید بتواند فرودهای کمی سخت تر را تحمل کند. احتمالاً اسپیس ایکس این پایه ها را آزمایش کرده است، اما عملکرد آنها در شرایط واقعی یک راز سر به مهر باقی مانده است.

Starship Boca Chica NASASpaceflight bocachicagal SN pad work crop c xبنابراین شرکت اسپیس ایکس در چند روز آینده روزهای شلوغی را پیش رو دارد، چرا که پرتاب “Starlink-۹” نیز برای یازدهم ژوئیه، تست آتش ایستای استارشیپ برای ۱۳ جولای و پرتاب برنامه “ANASIS II” توسط موشک “فالکون ۹” برای ۱۴ جولای برنامه‌ریزی شده و پرتاب بالقوه SN۵ نیز احتمالا ۱۶ جولای انجام می‌شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: teslarati.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. حاجی ناموسن ۱۰۰۰ سال فیکس از ماها جلوتر هستند هم در علم هم در تبدیل علم به وسیله (فناوری) دمشون گرم