بیگ بنگ: بسیاری از ما آرزوی رفتن به فضا را داریم. شاید تصور کنید که بازدید از «ایستگاه فضایی بین‌المللی» یا حتی کشف دنیاهای جدید چگونه خواهد بود اما سفر به فضا، مجموعه‌ای از چالش‌ها و محیط‌های ناملایم را به همراه دارد.

DefcLpzvwfBGfqzabqGZ

لباس‌های فضایی به فضانوردان امکان می‌دهند تا برای مدت کوتاهی به ماجراجویی بیرون از فضاپیمای خود بپردازند و هوا، آب، فشار و حفاظت فیزیکی لازم برای بقای انسان را فراهم کنند. اما بدون وجود این لباس‌های پیشرفته چه اتفاقی می‌افتد؟ برخی تصور می‌کنند بدون لباس فضانوردی، بدن بر اثر فشار منفجر می‌شود، اما این موضوع درست نیست.

«استفان دی می» افسر ارشد راهبرد در «سازمان فضایی اروپا» که مسئولیت هماهنگی راهبردی اکتشافات انسانی و رباتیک را بر عهده دارد، گفت: «در مدت زمان بسیار کوتاه هوای داخل ریه خارج می‌شود و در طی ۱۰ تا ۱۵ ثانیه، شما در چنین شرایطی به خاطر کمبود اکسیژن، بیهوش خواهید شد.»

ممکن است این زمان بسیار کوتاه به نظر برسد اما در محیط خالی و تاریک فضا، نبودن اکسیژنی که ما را حفظ می‌کند، به یک مشکل جدی تبدیل می‌شود. اکسیژن انبساط می‌یابد و ریه‌ها را پاره می‌کند. این باعث جوشیدن و ایجاد حباب در خون می‌شود که بلافاصله آمبولی را به همراه می‌آورد و تأثیر مرگباری، روی بدن می‌گذارد.

مایعات بدن مانند بزاق و اشک شروع به جوشیدن می‌کنند. بدن انسان نیز متورم می‌شود، اما پوست به اندازه‌ی کافی حالت کشسانی دارد که بتواند با تغییر فشار کنار بیاید و منفجر نشود. از آنجا که فضانورد نمی‌تواند این وضعیت وخیم را تغییر دهد، مرگ مغزی اتفاق می‌افتد. فضانورد نگون بخت چه زیر نور خورشید باشد و چه در سایه خورشید، دمای کمی را تجربه خواهد کرد. این شرایط در نهایت طی چند ماه باعث یخ‌زدگی می‌شود.

KNEHcnsKATFkKtABjyK

در واقع لباس‌های فضایی علاوه بر تامین کردن اکسیژن و فشار حیاتی، فضانوردان را از خطرات و آسیب‌های دیگر نیز محافظت می‌کنند. دی می گفت: «مشکل دما، تشعشعات و تهدیدات ریزشهاب‌سنگ‌ها وجود دارد. بنابراین، لباس‌های فضایی برای محافظت فیزیکی از فضانوردان در فضای بیرونی طراحی شده‌اند.»

لباس‌های فضایی از فضانوردان در برابر انواع گوناگون تشعشعات نیز محافظت می‌کنند. در مدار پایین زمین، محافظت در برابر برخی از انواع تشعشع وجود دارد. قرار گرفتن در معرض تابش الکترومغناطیسی خورشید برای بلندمدت می‌تواند باعث مشکلات سلامتی از جمله مسمومیت پرتوی و افزایش خطر ابتلا به سرطان شود. نور فرابنفش نیز پوست را می‌سوزاند. ذرات ناشی از شعله‌های خورشیدی که روی فضانورد تاثیر می‌گذارند نیز بسیاری از این مشکلات را تشدید می‌کنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.