بیگ بنگ: ناسا اعلام کرد، حدود یک ماه پیش یک خرده شهاب سنگ به اندازه‌ی گرد و غبار به بخشی از آینه اصلی جیمز وب برخورد کرد. اما نگران نباشید: وب همچنان در سطحی فراتر از همه‌ی الزامات ماموریت در حال فعالیت است. به گفته محققان جیمز وب در ۲۱ تیر با انتشار نخستین عکس تمام رنگی، جهان را شگفت‌زده خواهد کرد.

picture

جیمز وب در نقطه لاگرانژ 2 می‌چرخد که 1.5 میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد. این تلسکوپ به حدی حساس است که کوچکترین برخورد ذرات غبار به آینه‌هایش را می‌تواند شناسایی کند. آینه اصلی جیمز وب، یک هدف کاملا بزرگ برای این عناصر به شمار می‌رود. به همین دلیل، آزمایش‌ها و مدل‌سازی گسترده‌ای از ضربه‌ها طی دوره طراحی و ساخت تلسکوپ انجام شدند تا اطمینان حاصل شود که تلسکوپ می‌تواند در طول عمر خود، در برابر بمباران ریزشهاب‌ها مقاومت کند.

بین ۲۳ و ۲۵ می، یک ریز شهاب به یکی از بخش‌های آینه‌ای تلسکوپ فضایی جیمز وب برخورد کرد. این ضربه بزرگتر از ضربه‌های در نظر گرفته شده بود. به گفته محققان از زمان پرتاب، جیمز وب چهار برخورد کوچک‌تر و قابل اندازه‌گیری با ریزشهاب‌ها داشته‌ که مطابق انتظار بود اما برخورد این ریزشهاب‌ جدید، بزرگ‌تر از پیش‌بینی‌های ما است.

دانشمندان می‌دانستند که وب باید در محیط فضایی ( شامل نور فرابنفش خشن و ذرات باردار خورشیدی، پرتوهای کیهانی از منابع عجیب و غریب در کهکشان و برخوردهای گاه به گاه خرده شهاب‌سنگ‌ها) کار کند. فضا عمدتا خالی به نظر می‌رسد اما گرد و غبار و ذرات ریز موجود در فضا می‌توانند به تلسکوپ آسیب برسانند. اگرچه این برخورد آسیب جزئی به تلسکوپ وارد کرد و تراز بخشی از آینه را به هم زد، اما جیمز وب طوری ساخته شده تا ماموریت علمی بلندپروازانه‌ی خود را سال‌ها در فضا انجام دهد.

با توجه به اندازه و حساسیت فوق العاده‌ی جیمز وب این تلسکوپ اکنون به یک آشکارساز بسیار حساس خرده شهاب سنگ‌ تبدیل شده است. با گذشت زمان وب دانش ما از محیط ذرات غبار منظومه شمسی در نقطه دوم لاگرانژ ۲ بهبود خواهد بخشید و به این ماموریت و ماموریت‌های آتی کمک خواهد کرد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. هنوز هیچی نشده اسیب جزئی دید! یعنی این اسیب جزئی هیچ تاثیری رو عملکردش ن میگذاره؟!