بیگ بنگ: ایلان ماسک اعلام کرد فضاپیمای استارشیپ در سال ۲۰۲۲، از یک «پایگاه مستقر در اقیانوس» به فضا پرتاب می‌شود. مدیرعامل اسپیس ایکس گفت که سکوی دریایی «دیموس» (همنام یکی از قمرهای مریخ) در حال حاضر در دست ساخت است و زمانی در سال آینده، برای پرتاب فضاپیمای عازم مریخ آماده خواهد بود.

EhxT gXwAELbLPاسپیس ایکس در نهایت قصد دارد در سراسر جهان برای استارشیپ سکوهای پرتاب بسازد و تاکنون چند دکل‌ نفتی متروکه را خریداری کرده است تا با تغییر کاربری، آنها را به پایگاه‌های فضایی دریای تبدیل کند. «دیموس» و سکوی دیگر به نام «فوبوس»، در حال حاضر در بندر براونزویل در نزدیکی تاسیسات بوکا چیکا اسپیس ایکس تگزاس، تغییر کاربری داده شده‌اند. هر کدام از این سکوهای نفتی ۳.۵ میلیون دلار هزینه برداشته‌اند و آقای ماسک اعلام کرد: «امیدوارم که با ساختن آنها ورشکسته نشویم.»

Untitledترکیب استارشیپ با تقویت‌کننده سوپرهوی، آن را به قدرتمندترین پرتابگر موشکی که تاکنون ساخته شده، تبدیل می‌کند و پرتابگر عظیم «سترن ۵» (سامانه موشکی که ناسا در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی برای فرستادن انسان به ماه از آن استفاده کرد) را پشت سر می‌گذارد.

ECIdGVUAcbdfl
استارشیپ SN16 در کنار استارشیپ SN15

اسپیس ایکس همچنین برای آزمایش پرواز مداری بعدی نمونه اولیه استارشیپ SN16 برنامه‌ریزی کرده است، ماسک اعلام کرد که استارشیپ نسخۀ “SN16” بتازگی در یک پرواز مافوق صوت استفاده خواهد شد. “اسپیس‌ایکس” جدیدترین موشک “استارشیپ” خود به نام “SN16” را از کارخانه بوکاچیکا در تگزاس مستقیماً به “باغ موشک” نزدیک آن، جایی که این شرکت نمونه‌های اولیه وسایل نقلیه مریخی خود را بازنشسته می‌کند، منتقل کرده است که تصور می‌شد، شاید این موشک کاربردی نیست اما “ایلان ماسک” در توییتر اعلام کرد که چنین نیست.

SgYCwNeEAhBoQTRrwrYtmاگر استارشیپ SN16 یک پرواز مافوق صوت انجام دهد، زمینه را برای پروازهای مداری آینده فراهم می‌کند. “ایلان ماسک” تاکنون در مورد “استارشیپ” ادعاهای جسورانه‌ای داشته، اما اگر پرواز مداری مافوق صوت انجام شود، این موشک می‌تواند اولین سفینه قابل استفاده مجدد باشد که برای فرود روی مریخ طراحی شده و یک پرواز مداری انجام می‌دهد.

ایلان ماسک در نهایت امیدوار است که به منظور پایه‌ریزی یک سکونتگاه دائمی انسان در مریخ، صدها فضاپیمای استارشیپ بسازد. به گفته این میلیاردر عرصه فناوری، نخستین سفر سرنشین‌دار به سیاره سرخ ممکن است همان اوایل سال 2026 انجام شود. بنا بر اعلام اسپیس ایکس، نمونه‌های آینده فضاپیمای اصلی استارشیپ، «کابین‌های خصوصی، قسمت‌های مشترک بزرگ، انبار مرکزی، پناهگاه طوفان‌های خورشیدی و یک گالری بازدید» خواهد داشت و هر کدام از کپسول‌ها قادرند تا ۱۰۰ نفر را با خود به فضا حمل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. پیشرفت های انقلاب صنعتی چهارم: ربات های جراح، ماشین های بدون سرنشین در خیابانها و بزودی تسخیر فضا و مسافرت به مریخ

  2. بنظرم این برنامه مقدمه ای برای ایجاد پایگاه های قابل سکونت در فضا هست. چرا که با رویه فعلی و نرخ تخریب محیط زیست در آینده ای نه چندان دور زمین غیر قابل سکونت خواهد شد. برنامه ای که چین هم به هر نحوی هست در تلاش است سهمی ازش داشته باشه، این وسط کشورهایی که برنامه مشخصی ندارن مانند کشورهای جهان سوم قطعا اولین قربانی خواهند بود.

  3. درود بر ایلان ماسک و تمام عاشقان علم. به امید میان سیاره ای و میان ستاره ای شدن بشریت.
    به قول کارل سییگن (اخترفیزیکدان محبوب فقید):” درود بر غبار ستارگان، ما از کیهان هستیم، ما راهی برای مشاهده خود کیهان هستیم” .
    مشتاقانه منتظر بازگشت به ماه و در ادامه سفر به مریخ هستیم.