بیگ بنگ: ناسا تایید کرد که تلسکوپ جیمز وب در روز شنبه ۲۵ دسامبر( ۴ دی ساعت ۱۵:۵۰ به وقت ایران) با موشک آریان ۵ و از پایگاه فضایی در گویان به فضا پرتاب خواهد شد.
Webb on Ariane roll out to the launch pad
تلسکوپ جیمز وب که هم اکنون درون محفظۀ مخصوص قرار دارد، به بالای موشک آریان 5 منتقل شده است. این موشک نیز به سمت سکوی پرتاب هدایت شده است. تنظیمات نهایی نرم‌افزاری و الکتریکی آن در ساعات پایانی قبل از پرتاب در سکوی پرتاب انجام خواهد گرفت. “جیمز وب” حدود ۲۰ دقیقه پیش از پرتاب به باتری داخلی متصل می‌شود.

Webb Secured Inside Ariane Fairing

Webb on launch pad eddaa o x

‌ “جیمز وب” پس از پرتاب در یک سفر یک ماهه به محل مداری انتخابی خود در نقطه لاگرانژ ۲ که یک و نیم میلیون کیلومتر دورتر از زمین است، خواهد رفت. سپس سپرهای حرارتی خود را برای خنک شدن ابزارها مستقر خواهد کرد. این تلسکوپ به 6 ماه زمان نیاز خواهد داشت تا کالیبره، خنک و آمادۀ جمع‌آوری داده باشد.

Webb Telescope Inside Fairing
اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ جیمز وب می‌توانند به ۱۳ میلیارد سال قبل کیهان، نظاره کنند و برای یافتن نشانه‌هایی از حیات در جو سیارات دیگر و به مطالعه‌ی اولین ستاره‌ها و کهشان‌های کیهان بپردازند. همچنین این تلسکوپ می‌تواند به مطالعۀ اجرام درون منظومه شمسی بپردازد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA , scitechdaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه