بیگ بنگ: ناسا عکس‌های جدیدی از “جیمز وب” منتشر کرد که این تلسکوپ از سیاره مشتری و برخی قمرهایش ثبت کرده است.

photo

این عکس که به منظور آزمون جیمز وب برای ثبت اجرام متحرک و داخل منظومه شمسی گرفته شده، برخی از ویژگی‌های آشنای سیاره‌ی غول‌پیکر مشتری را در طیف فروسرخ نشان می‌دهد. در این عکس لکه سرخ بزرگ را می‌بینیم، طوفانی عظیم که زمین به راحتی در درونش جای می‌گیرد.

در سمت چپ عکس نیز، «اروپا» دیده می‌شود، قمری که احتمالا در زیر پوسته یخی‌اش اقیانوسی پر آب دارد. علاوه بر این، سایه اروپا را می‌توان در سمت چپ لکه سرخ بزرگ دید. از دیگر قمرهای قابل مشاهده در این تصاویر می‌توان به تبه و متیس اشاره کرد. هر دو عکس با نوردهی ۷۵ ثانیه‌ای گرفته شده‌اند و در یکی از آنها حلقه‌های دور مشتری نیز دیده می‌شود.

photo

این عکس‌ها با استفاده از دوربین مادون قرمز نزدیک تلسکوپ به نام “NIRCam” و با استفاده از دو فیلتر مختلف برای فوکوس بر روی طول موج‌های جداگانه از نور گرفته شده‌اند و به ‌عنوان بخشی از گزارش راه‌اندازی “جیمز وب” منتشر شده‌اند. گرفتن عکس از مشتری نیز بخشی از این آزمایشات بود تا اطمینان حاصل شود که این رصدخانه فضایی می‌تواند اجرامی که با سرعت بالا در منظومه شمسی در حال حرکت هستند را ردیابی کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

 1. آخه من موندم این تصاویر چه کمکی میتونه به ما کنه ؟ با اینکه هزارن سال از ما اونطرف تر هستند و رسیدن غیر ممکن است چرا اینقدر تلاش میکنن ؟ وقتی این تصاویر رو میبینم یاد اهنگ Interstellar میفتم.

  1. دوست عزیز این تلسکوپ چندین کاربرد دارید یکی محافظت از کره زمین توسط شناسایی اجرام در فضا
   دومین کاربرد شناسایی دقیق منظومه شمسی جهت استفاده برای مهاجرت انسان به کرات دیگر مثل مریخ
   سومین کاربرد شناخت کهکشان‌ها و سیاه چاله ها
   و سیاراتی که تا کنون شناسایی نشدند و شاید در آینده سیاره ای مشابه کره زمین را کشف کنند و بتوانند راه رسیدن به آنرا پیدا کنند
   با پیشرفت علم که هر روز اطلاعات تازه بیشتری در اختیار ما قرار می دهد می توانیم به سرعت های نزدیک سرعت نور برسیم تا بتوانیم به کهکشان های دیگر مسافرت کنیم