بیگ بنگ: ساخت و آزمون‌های تلسکوپ جیمز وب به اتمام رسید و اکنون این تلسکوپ در حال آماده شدن برای ارسال به محل پرتاب خود در گویان فرانسه است.

webbcomplete

به گزارش بیگ بنگ، با پایان یافتن مونتاژ و آزمایشات تلسکوپ فضایی “جیمز وب”، ناسا به نقطه عطف بزرگی برای پرتاب این تلسکوپ قدرتمند رسیده است. قرار است طبق برنامه این تلسکوپ تا پایان ماه سپتامبر از طریق کانال پاناما به محل پرتاب خود در گویان فرانسه برسد.

“جیمز وب” در هنگام پرتاب، پس از یک حرکت سریع ۲۶ دقیقه‌ای با موشک “آریان ۵” از آن جدا خواهد شد و به طور خودکار مجموعه پنل‌های خورشیدی خود را باز می‌کند. سپس مراحل دیگر استقرار توسط کنترل از روی زمین انجام می‌شود.

“جیمز وب” در یک سفر یک ماهه به محل مداری انتخابی خود که یک و نیم میلیون کیلومتر دورتر از زمین است، خواهد رفت. سپس سپرهای حرارتی خود را برای خنک شدن ابزارها مستقر خواهد کرد.

“جیمز وب” قبل از شروع عملیات علمی خود از جمله آشکار کردن طلوع کیهان، به تقریباً شش ماه زمان نیاز دارد. این تلسکوپ برای رصد کیهان در طیف فروسرخ طراحی شده و برای این کار باید تجهیزاتش خنک بماند و برای خنک ماندن یک سایه‌بان بزرگ دارد.

اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ جیمز وب می‌توانند به ۱۳ میلیارد سال قبل کیهان، نظاره کنند و برای یافتن نشانه‌هایی از حیات در جو سیارات دیگر و به مطالعه‌ی اولین ستاره‌ها و کهشان‌های کیهان بپردازند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

  1. درود بر علم ، درود بر بشریت ، آغاز دوران جدید اکتشافات کیهان شناسی
    روز پرتاب چه روز مهمی خواهد بود

    1. الان نزدیک ۱۵ ساله منتظرم جیمز بره تو نقطه لاکرانژی هی به دانش آموزان گفتم امسال ،سال دیگه،دوسال دیگه،بطوری که بچه ها گله می‌کردند،چرا دبه می‌کنی انگار من مشکل برای ناسا بوجود میوردم .خدا کنه بره سر جایش اونور کره ماه ببینیم بالاخره ماده و انرژی تاریک چی هستند ، بالاخره خواهر زمین پیدا میشه،اما تا اون موقع من بازنشسته شدم

      1. فرهاد کنجکاو، شما بازنشسته هم که بشی با این شور و شوقی که داری، مطمئنم راهی برای آموزش دانش آموزان پیدا می کنی و همچنان معلم خواهی بود