بیگ بنگ: تلسکوپ محبوب ما پس از ۱۶ روز ماندن در دریا یک قدم به پرتاب نزدیک شد. سفر ۲۴۱۴ کیلومتری تلسکوپ جیمز وب از کالیفرنیا و از طریق کانال پاناما به گویان فرانسه (در ساحل شمال شرقی آمریکای جنوبی) با کشتی انجام شد.
Webb Unloads From MN Colibri scaled
به گزارش بیگ بنگ، جیمز وب بزرگترین و پیچیده‌ترین رصدخانه فضایی است که تا کنون ساخته شده و اکنون در حال انتقال به محل پرتاب خود در پایگاه فضایی سازمان فضایی اروپا در کورو، گویان فرانسه است؛ در اینجا دو ماه تحت آماده‌سازی قرار می‌گیرد تا در نهایت در ۱۸ دسامبر( ۲۷ آذر) با موشک آریان ۵ به فضا پرتاب ‌شود.

‌ “جیمز وب” پس از پرتاب در یک سفر یک ماهه به محل مداری انتخابی خود که یک و نیم میلیون کیلومتر دورتر از زمین است، خواهد رفت. سپس سپرهای حرارتی خود را برای خنک شدن ابزارها مستقر خواهد کرد. آینه‌های تلسكوپ جیمز وب كه تعداد آنها به 18 عدد می‌رسد، پس از اینكه در فضا باز شوند، یك آینه 6.5 متری را تشكیل می‌دهند.

“جیمز وب” قبل از شروع عملیات علمی خود از جمله آشکار کردن طلوع کیهان، به تقریباً شش ماه زمان نیاز دارد. این تلسکوپ برای رصد کیهان در طیف فروسرخ طراحی شده و برای این کار باید تجهیزاتش خنک بماند و برای خنک ماندن یک سایه‌بان بزرگ دارد.

تلسکوپ فضایی هابل با به کار بردن نهایت توان خود می‌توانست کهکشان‌ها را  در زمان نوجوانیشان رصد کند؛ اما با استفاده از تلسکوپ وب، مشاهده این کهکشان‌ها در زمان نوزادیشان براحتی امکان‌پذیر می‌شود. تلسکوپ جیمز وب به ما امکان می‌دهد تا مثل یک ماشین زمان به گذشته بنگریم و نخستین اجرام کیهان را تماشا کنیم.

اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ جیمز وب می‌توانند به ۱۳ میلیارد سال قبل کیهان، نظاره کنند و برای یافتن نشانه‌هایی از حیات در جو سیارات دیگر و به مطالعه‌ی اولین ستاره‌ها و کهشان‌های کیهان بپردازند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: scitechdaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. فکر کنم همه ما عاشقان علم و اخترفیزیک بدجوری به این تلسکوپ بینظیر دل بستیم.
    ممنون از وب سایت بینظیر بگ بنگ پیج که از سالها پیش قدم به قدم با اخبار و جزئیات این تلسکوپ خواننئگان را همراهی کرد. ممنون

  2. از الان تا زمانیکه این تلسکوپ قوی و گران قیمت که نتیجه ی سالها زحمت دانشمندان و مهندسین است، به مدار مورد نظر برسد و فعالیت خود را آغاز کند ما طرفداران ستاره شناسی و کیهانشناسی استرس و نگرانی زیادی خواهیم داشت! امیدواریم که به خوبی در محل خود قرار گیرد.

  3. امیدوارم این تلاش نتیجه بخش باشه.چه خوب آرامش ذهنی حکم فرماست توی دولت های مدرن.اونوق اینجا صبح از خواب پا میشی میبینی گرونی و هرج و مرج…

    1. دوست من به این دلیل هست که همیشه علم و تکنولوژی برندس نه خرافه و دروغ و بیسوادی