بیگ بنگ: تلسکوپ فضایی جیمز وب سه کهکشان از نخستین کهکشان‌های جهان را یافته‌ که به گفته دانشمندان در حال شکل‌گیری فعال بوده‌اند زمانی که کیهان تنها ۴۰۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون سال عمر داشت.

webb

در تصاویر وب، این سه‌گانه کهکشانی شبیه لکه‌های قرمز تار دیده می‌شوند که از هلیوم و هیدروژن نزدیک خود تغذیه می‌کنند. محققان موسسه نیلز بور دانمارک شاهد تولد سه کهکشان از کهکشان‌های اولیه جهان هستند که قدمت آنها به حدود ۱۳.۳ تا ۱۳.۴ میلیارد سال می‌رسد، یعنی ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون سال پس از بیگ بنگ شکل گرفته‌ بودند.

طی میلیون‌ها سال، این عناصر هستند که چنین کهکشان‌هایی را تغذیه و به آنها کمک می‌کنند تا به شکل‌های آشنای بیضی و مارپیچی که در سراسر کیهان می‌بینیم، تبدیل شوند. “کاسپر الم هاینتز” نویسنده اصلی مطالعه و اخترفیزیکدان در مرکز سپیده‌دم کیهانی در دانمارک، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «می‌توان گفت که این‌ها اولین تصاویر مستقیم از شکل‌گیری کهکشان‌ها هستند که تاکنون دیده‌ایم.

در حالی که جیمز وب پیش‌تر کهکشان‌های اولیه را در مراحل بعدی تکامل نشان داده، اینجا شاهد تولد آنها و در نتیجه، ساخت اولین سیستم‌های ستاره‌ای در جهان هستیم.» حدود ۴۰۰ هزار سال پس از بیگ بنگ، جهان ما به تاریکی فرو رفت. این اتفاق پس از آن رخ داد که فضا به اندازه کافی از حالت آشوبناک و سوزان خود خنک شد و اجازه تشکیل اتم‌های هیدروژن خنثی را داد، که جهان را در یک مه اولیه و مات پوشاند.

این مه حدود یک میلیارد سال پس از بیگ بنگ از بین رفت؛ زمانی که نور از نسل اول ستارگان جهان را پر کرد. تحقیقات اخیر نشان داده است که کهکشان‌های کوتوله‌ای که در چند صد میلیون سال اول جهان تشکیل شدند، به طور شگفت‌آوری نقش مهمی در این فرآیند رفع مه داشته‌اند.

Low Res Galaksedannelse

“داراخ واتسون” نویسنده همکار مطالعه، در بیانیه دانشگاه گفت: «این همان فرآیندی است که در مشاهدات خود شروع آن را می‌بینیم.» هاینتز هم افزود: «این کهکشان‌ها مانند جزایر درخشان در دریایی از گاز خنثی و مات هستند.» این همان چیزی است که این تصاویر جدید ثبت کرده‌اند.

طیف‌نگاری فروسرخ فوق‌العاده حساس جیمز وب قادر به اندازه‌گیری چگونگی جذب نور کهکشان‌ها توسط گاز هیدروژن خنثی در داخل و اطراف آنها بود. این سیگنال‌ها نشان دادند که هیدروژن به داخل کهکشان‌های کوچک می‌ریزد و ستاره‌های نوزاد جدید را تغذیه می‌کند، درست همانطور که مدل‌های موجود پیش‌بینی می‌کردند.

“گابریل برامر” یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: یکی از اساسی‌ترین سؤالاتی که ما انسان‌ها همیشه پرسیده‌ایم این است که «از کجا آمده‌ایم؟» در اینجا، با روشن کردن لحظه‌ای که برخی از اولین ساختارهای کیهان ایجاد شدند، کمی بیشتر به پاسخ پرسش دیرینه خود می‌رسیم. این فرآیندی است که ما بیشتر در مورد آن تحقیق خواهیم کرد، تا زمانی که امیدواریم بتوانیم قطعات بیشتری از این پازل را در کنار هم قرار دهیم. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Science منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.