بیگ بنگ: تلسکوپ فضایی «جیمز وب» بتازگی شش کهکشان عظیم مربوط به کیهان اولیه را رصد کرده که آنقدر قدیمی هستند که احتمالا نباید وجود داشته باشند.

galaxy big bang

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، تصاویر جدید تلسکوپ جیمز وب، کهکشان‌های بسیار بزرگی را در کیهان اولیه شکار کرده که اندازۀ این کهکشان‌ها بیشتر از آن چیزی است که برای این دوره زمانی انتظار می‌رفت و عملا نباید وجود داشته باشند. طبق مشاهدات، این کهکشان‌های عظیم ۵۰۰ میلیون سال پس از بیگ بنگ شکل گرفته‌اند.

این تصاویر توانایی خیره کننده این تلسکوپ شگفت انگیز را برای خیره شدن به گذشته باستانی جهان با ابزارهای مادون قرمز پیشرفته خود نشان می‌دهد. این ابزار همچنین به تعداد روزافزون کهکشان‌های مشاهده شده توسط این رصدخانه فضایی ۱۰ میلیارد دلاری اضافه می‌کنند.

محققان می‌گویند هیچکس انتظار آنها را نداشت. قرار نبود آنها آنجا باشند و اکنون هیچ‌کس نمی‌تواند توضیح دهد که این کهکشان‌ها چگونه شکل گرفته‌اند. در این مشاهدات جدید به نظر می‌رسد کهکشان‌هایی تقریباً به جرم کهکشان راه شیری و پر از ستارگان سرخ بالغ در تصاویر میدان عمیقی که جیمز وب در کمپین رصد اولیه آن به دست آمده، پراکنده شده‌اند. این موجب شگفتی و سر درد اخترشناسان شده‌ است.

این کهکشان‌ها که در مطالعه‌ای جدید بر اساس اولین انتشار داده‌های جیمز وب توصیف شده‌اند، آنقدر دور هستند که تنها به صورت نقاط سرخ ریز در نگاه این تلسکوپ قدرتمند ظاهر شده‌اند. اخترشناسان با تجزیه و تحلیل نور ساطع شده از این کهکشان‌ها دریافتند که در حال مشاهده آنها در دوران کودکی جهان ما یعنی زمانی که جهان هستی تنها ۵۰۰ میلیون تا ۷۰۰ میلیون سال از بیگ بنگ گذشته بوده، هستند.

چنین کهکشان‌های اولیه‌ای به خودی خود تعجب آور نیستند. اخترشناسان انتظار داشتند که اولین خوشه‌های ستاره‌ای اندکی پس از خروج کیهان از دوران به اصطلاح تاریک، یعنی ۴۰۰ میلیون سال آغازین، زمانی که تنها مه غلیظی از اتم‌های هیدروژن در فضا نفوذ کرد، پدید آمده باشند.

اما کهکشان‌های یافت شده در تصاویر جدید جیمز وب به‌طور تکان‌دهنده‌ای بزرگ به نظر می‌رسند و ستاره‌های موجود در آنها بیش از حد قدیمی هستند. این یافته‌های جدید با ایده‌های موجود در مورد چگونگی ظهور و تکامل جهان در سال‌های اولیه‌اش در تضاد است و با مشاهدات قبلی انجام شده توسط تلسکوپ فضایی هابل مطابقت ندارد.

تغییر درک ما از کیهان با تصاویر جدید جیمز وب

این تصاویر که به تازگی در مقاله‌ای در مجله نیچر منتشر شدند، بینش جدیدی در مورد شکل‌گیری اولین کهکشان‌ها به وجود آوردند. در بیانیه مطبوعاتی پژوهشگران آمده: این کهکشان‌ها بیش از آن چیزی هستند که در این نقطه اولیه از زمان انتظار می‌رفت. کهکشان‌های پرجرم با جرم ستاره‌ای ۱۰۰ میلیارد برابر خورشید در حال جابه‌جایی به طیف سرخ شناسایی شدند.

انتقال به سرخ به معنی این است که هر چه یک تصویر قرمزتر باشد، فاصله جرم از ما بیشتر است. محققان در این مطالعه جدید به جستجوی کهکشان‌های عظیم در ۷۵۰ میلیون سال اول پس از بیگ بنگ پرداختند. آنها برای انجام این کار، کاندیداهای سرخی را که توسط جیمز وب مشاهده شده بودند، انتخاب کردند.

در نهایت آنها شش کهکشان پرجرم با جرمی تا ۱۰ میلیارد برابر خورشید را شناسایی کردند، از جمله یکی که به عقیده آنها ممکن است جرم ستاره‌ای برابر با ۱۰۰ میلیارد برابر خورشید داشته باشد. این مقدار بسیار فراتر از مقادیر مورد انتظار بود. محققان نوشتند: اگر این یافته‌ها با طیف‌سنجی تأیید شوند، شواهدی ارائه می‌دهند که نشان می‌دهد کهکشان‌ها در اوایل تاریخ کیهان سریع‌تر از حد انتظار به وجود آمده و رشد کرده‌اند.

jwst mosaic

دانشمندان می‌گویند، ستاره‌های جوان به طور کلی به رنگ آبی روشن می‌درخشند و با افزایش سن، با سوزاندن سوخت خود و سرد شدن، درخشش قرمزتری پیدا می‌کنند. ما در کهکشان‌های باستانی که جیمز وب برای شناسایی آنها ساخته شده است، انتظار دیدن ستاره‌های سرخ قدیمی را نداشتیم. همچنین انتظار نداشتیم کهکشان‌هایی با جرم بیشتر از شاید یک میلیارد برابر خورشید بیابیم، اما نقاط سرخ رنگی که در تصاویر عمیق جیمز وب آشکار شده‌اند، ۵۰ برابر بزرگ‌تر از آن به نظر می‌رسند.

مشاهدات جدید جیمز وب نشان می‌دهد که کهکشان‌های عظیم و پیچیده که احتمالاً می‌توانند حیات را در خود جای دهند، بسیار زودتر از آنچه قبلاً تصور می‌شد در تکامل کیهان وجود داشته‌اند. این یعنی جیمز وب درک ما از جایگاه‌مان در کیهان را تغییر داده است.

اکتشافات بیشتر جیمز وب در راه است

تصاویر جدیدی که این کهکشان‌های گیج‌کننده را نشان دادند، توسط دوربین فروسرخ نزدیک وب موسوم به NIRCam به دست آمده‌اند. محققان قصد دارند به زودی آینه جیمز وب را دوباره به سمت این کهکشان‌ها برگردانند تا این بار طیف‌های نوری از آن نقاط دور را بدست آورند و طیف نور مشاهده شده را با توجه به ترکیب طول موج آن تجزیه کنند و بنابراین خواص شیمیایی و فیزیکی منبع آن را آشکار کنند.

ناسا انتظار دارد که اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، جیمز وب تقریبا برای یک دهه عملیاتی بماند، به این معنی که مطمئناً در ماه‌ها و سال‌های آینده بیشتر به کیهان نگاه خواهد کرد و بینش ما را بیش از پیش نسبت به کیهان تغییر خواهد داد.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: theconversation.com , space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.