فضاپیمای کاسینی ناسا که ماموریت کاوش ارباب حلقه های منظومه شمسی، زحل، را برعهده دارد ماموریت جدیدی دریافت نموده است. در طی این ماموریت، قرار است در 19 جولای 2013 ( 29 تیر ) کاسینی به خانه اش بنگرد و از زمین در فاصله ی 1.44 میلیارد کیلومتری عکس برداری کند.
cassini20130618-640

کاسینی به گونه ای ویژه در آن سمت شب سیاره زحل قرار خواهد داشت و میان ساعت‌های ۲۱:۲۷ تا ۲۱:۴۲ به وقت جهانی، عکسی از “ما” خواهد گرفت (۲۹ تیر، ۰۱:۲۷ تا ۰۱:۴۲ به وقت ایران).

لیندا اسپیکر دانشمند پروژه کاسینی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنا در کالیفرنیا گفت: زمین در این تصویر که از فاصله 1.44 میلیارد کیلومتری گرفته می شود، فقط به اندازه یک پیکسل خواهد بود اما محققان امیدوارند بتوانند فرصت دیدن شکل “خانه” را از فاصله دوری مانند سیاره زحل بیابند. وی افزود: امیدواریم همه مردم زمین در زمان گرفتن این عکس، دستها را برای دوربین کاسینی تکان دهند و بتوانیم این فرصت ویژه را جشن بگیریم.

کارولین پورکو سرپرست تیم تصویربرداری کاسینی گفت: این روزیست که ما برای دستاوردهای خارق العاده ای که در کاوش سامانه ی خورشیدی داشته ایم شادی خواهیم کرد؛ دستاوردهایی که یک چنین عکسبرداری میان سیاره ای را امکان پذیر ساخته اند. و روزی خواهد بود برای همه ی ما تا لبخند بزنیم و زندگی بر روی این نقطه ی آبی کمرنگ را جشن بگیریم.»

در تصاویری که توسط کاسینی تهیه خواهد شد، سیاره زحل به همراه حلقه های آن در جلو و نمای دیدنی از زمین در پس زمینه تصویر به نمایش در می آید که نخستین تصویر رنگی واقعی از زحل محسوب می شود. در مدت 15 دقیقه عکس های مختلفی از زحل تهیه می شود که کنار یکدیگر چیده شده و تصویر نهایی با وضوح تصویری بالا ایجاد می شود. در این تصویر زمین به شکل یک نقطه آبی رنگ کوچک در اندازه چند پیکسل دیده می شود.

voyager1palebluedotنقطه آبی کمرنگ – عکس از فضاپیمای ویجر 1

اولین عکس کامل از زمین از فضا توسط خدمه ماموریت آپولو 17 در طی عملیات سفر به ماه در 7 دسامبر 1972  گرفته شده است. این عکس، لقب “مرمر آبی” گرفته بود. یکی دیگر از پرتره های مشهور زمین “نقطه آبی کمرنگ” در سال 1990  توسط کاوشگر ویجر 1 ناسا از فاصله رکورد 3.7 میلیارد مایل (6 میلیارد کیلومتر) از مدار نپتون گرفته شده است.علت وجود حلقه های رنگی بازتابش نور خورشید بر دوربین ویجر است.
earth-from-saturn-closeupاین تصویری از لحظه عکس برداری فضاپیمای کاسینی در تاریخ 19 جولای 2013 میباشد که پیش بینی می شود به همین صورت  سمت روشن و تاریک زمین مشخص باشد. مردم بخش تاریک زمین می توانند سیاره زحل را نظاره کنند.

فضاپیمای کاسینی در حال حاضر در قسمت دورتر سیاره زحل قرار دارد که از تشعشعات خیره کننده خورشید در امان می ماند. برای یافتن زحل در آن شب به این سایت مراجعه کنید.

Read More : http://www.universetoday.com/103455

http://www.space.com/21628-earth-from-saturn-photo-cassini.html

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. با تمام شوق و ذوق منتظر تصویر واقعیم.به نظر شما ما انسانها در این نقطه تصویر که فقط به اندازه چند پیکسله چیکار داریم میکنیم؟!!!!!!

    1. در جواب مهرداد عزیز که سال 92 سوال خوبی پرسیدن باید بگم :
      همه که نه اما بیشترمون گرانفروشی ، دروغ ، خرافه گری و درنهایت غرور و احساس بزرگ بودن میکنیم .