بیگ بنگ: مقام‌های آژانس فضایی اروپا تایید کرده‌اند کاوشگری که برای فرود روی سطح مریخ به این سیاره فرستاده شده بود، چهارشنبه گذشته هنگام فرود روی سطح سیاره ی سرخ سقوط کرده و متلاشی شده است.

تصویری هنری از شیاپارلی و سفینه حامل آن
تصویری هنری از شیاپارلی و سفینه حامل آن

به گزارش BBC، در دو روز گذشته ارتباط کاوشگر شیاپارلی با آژانس فضایی اروپا قطع بود و احتمال داده می‌شد که این کاوشگر سقوط کرده باشد. این کاوشگر با هدف نشان دادن توانایی آژانس فضایی اروپا برای فرود بر همسایه زمین طراحی و اعزام شده بود. تصاویر دریافتی یک ماهواره‌ آمریکایی حفره‌ای را روی سطح مریخ نشان می‌دهد که به احتمال زیاد محل سقوط کاوشگر اروپایی است.

مدارگرد شناسایی مریخ ناسا تصاویری مخابره کرده که محل سقوط شیاپارلی را نشان می‌دهد. با این که وضوح تصاویر بسیار کم است، هر شش متر یک پیکسل، به نظر می‌رسد لکه‌ای که در عکسهای ارسالی دیده می‌شود محل سقوط باشد. دانشمندان سازمان فضایی اروپا و ناسا تقریبا مطمئن هستند که محل سقوط شیاپارلی را پیدا کرده‌اند چون این لکه در تصاویر قبلی مدارگرد ناسا از همان محل دیده نمی‌شود.

لکه سفید و تیره در سمت راست تصویر به احتمال قریب به یقین محل سقوط و چتر نجات شیاپارلی هستند
لکه سفید و تیره در سمت راست تصویر به احتمال قریب به یقین محل سقوط و چتر نجات شیاپارلی هستند

مهندسان و دانشمندان با بررسی تصاویر و اطلاعات موجود سعی دارند علت سقوط شیاپارلی را مشخص کنند. تقریبا تا دقایقی پیش از فرود همه چیز طبق برنامه پیش رفته بود اما چتر نجات شیاپارلی زودتر از موعد جدا شد و سپس راکت‌هایی که باید روشن می‌شدند و سرعت سقوط را پایین می‌آوردند بجای سی ثانیه تنها چند ثانیه روشن ماندند و این باعث شد این کاوشگر با سرعتی زیاد روی مریخ سقوط کند و نابود شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC

اطلاعات بیشتر: ESA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. حیف این همه علم و زحمتی که کشیدند و نابود شد . اما مطمنم که هیچ وقت ناامید نمیشوند و دوباره و دوباره سعی خواهند کرد این دانشمندان .