بیگ بنگ: چرا این ستاره شناسان با یک لیزر قدرتمند به مرکز کهکشان راه شیری نشانه گرفته اند؟ خوشبختانه، این به معنی این نیست که یک جنگ کهکشانی آغاز شده است. در عوض، اخترشناسان در سایت تلسکوپ بسیار بزرگ ( VLT ) در شیلی در حال تلاش برای اندازه گیری مقدار اعوجاج و جو در حال تغییر زمین هستند.

vltlaser_beletsky_960

اعتبار عکس :Yuri BeletskyESO

تصویربرداری مداوم از اتم های تحریک شده در ارتفاع بالا توسط لیزر – که شبیه یک ستاره مصنوعی به نظر می رسند – به ستاره شناسان اجازه می دهد تا اعوجاج جو را اندازه گیری کنند. این اطلاعات به آینه تلسکوپ VLT بر می گردد که برای ایجاد تغییرات در آن، میزان اعوجاج را به حداقل برساند. در این مورد،VLT در حال مشاهده کهکشان ما بوده و به همین ترتیب اعوجاج یا تاری جو زمین مورد نیاز میباشد. از دید ناظر مرکز کهکشان راه شیری این جنگ بین کهکشانی هیچ تلفاتی ندارد. در واقع، نور از این لیزر قدرتمند با نور رسیده از خورشید ترکیب می شود و تنها به درخشندگی یک ستاره کم نور و ضعیف به نظر می رسد.

تلسکوپ‌های VLT چهار عدد از بزرگترین تلسکوپ‌های نوری جهان هستند که در رصدخانه پارانال در شیلی بصورت آرایه‌ای قرار گرفته اند و هر یک از آیینه‌های مقعری با قطر ۸ متر و ۲۰ سانتیمتر تشکیل شده اند. پیشرفته‌ترین تجهیزات نوری جهان، مرکب از چهار واحد تلسکوپ با آینه‌های اصلی به قطر ۸٫۲ متر و چهار تلسکوپ متحرک کمکی به قطر ۱٫۸ متر در رصدخانه پارانال در ارتفاع ۲۶۳۵ متری از سطح دریا قرار دارد.

منابع: apod , VLT

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. ﺳﻼﻡ
    ﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﻴﺪ و ﻣﺮﺳﻲ اﺯ ﻣﻂﻠﺐ ﻫﺎﻱ ﺟﺎﻟﺒﺘﻮﻥ
    ﻣﻴﺨﻮاﺳﺘﻢ ﺑﭙﺮﺳﻢ ﺑﺮﺩ اﻳﻦ ﻟﻴﺰﺭ ﭼﻘﺪﺭﻩ?ﺎ