بیگ بنگ: یافته‌های جدید محققان موسسه فضایی مک گیل و دانشکده فیزیک دانشگاه مک گیل، نشان می‌دهد که مگنتار (نوعی ستاره نوترونی که دارای یک میدان مغناطیسی بسیار قدرتمند است) می‌تواند منبع ِ برخی از انفجارهای رادیویی سریع(FRB) باشد.

xugefropcxvepqdgg scaledبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، اگرچه تحقیقات زیادی برای توضیح این پدیده انجام شده، اما منبع آنها تاکنون دست نیافتنی و موضوع برخی بحث‌ها باقی مانده است. مگنتار(Magnetar) یا ستاره مغناطیسی نوعی ستاره نوترونی است که میدان مغناطیسی بسیار نیرومندی دارد.

در ۲۸ آوریل ۲۰۲۰ ، تیمی متشکل از ۵۰ دانشجو، محقق مقطع فوق دکترا و استاد با استفاده از تلسکوپ “آزمایش نقشه‌برداری شدت هیدروژن کانادا” (CHIME)، یک انفجار رادیویی شدید غیرمعمول را که از یک مگنتار نزدیک واقع در راه شیری ایجاد شده، تشخیص دادند.

این مطالعه نشان می‌دهد که شدت این انفجار رادیویی سه هزار برابر بیشتر از هر ستاره مغناطیسی است که تاکنون اندازه‌گیری شده است که این موضوع این تئوری را که مگنتارها منشاء حداقل برخی انفجارهای سریع رادیویی هستند، تقویت می‌کند. انفجارهای رادیویی سریع برای اولین‌بار بیش از یک دهه پیش کشف شدند.

در نجوم رادیویی، یک انفجار رادیویی سریع یک پالس رادیویی زودگذر با طول کسری از یک میلی ثانیه تا چند میلی ثانیه است که ناشی از برخی فرآیندهای نجومی با انرژی بالا است که هنوز درک نشده‌اند. در حالی که منبع آنها بسیار پرانرژی است، قدرت سیگنالی که از آنها به زمین می‌رسد، هزار برابر کمتر از ارسال سیگنال یک تلفن همراه در ماه به زمین است.

اولین FRB توسط “دانکان لوریمر” و شاگردش “دیوید نارکویچ” در سال ۲۰۰۷ هنگام بررسی داده‌های آرشیوی تپ اخترها کشف شد و به همین دلیل معمولاً از آن بعنوان “انفجار لوریمر”(Lorimer Burst) یاد می‌شود. از آن زمان تاکنون بسیاری از انفجارهای رادیویی سریع از جمله چندین مورد که به روش‌های به ظاهر نامنظم تکرار می‌شوند، به ثبت رسیده‌اند.

“زیگی پلونیس”، محقق این مطالعه گفت: تا کنون تمام انفجارهای رادیویی سریع که تلسکوپ‌هایی مانند CHIME ثبت کرده‌اند، در کهکشان های دیگر بوده اند که این موضوع مطالعه آنها با جزئیات را بسیار دشوار کرده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ  Nature منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: phys.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.