بیگ بنگ: ماموریت مریخ‌نورد فرصت ناسا -یکی از پیروزمندترین و پایدارترین شاهکارها در کاوش‌های فضایی- پس از حدود ۱۵ سال کاوش سطح سیاره‌ مریخ به پایان رسید.

SolB fhaz rovershadow PIA
تصویر با ابهت از سایه‌ کاوشگر فرصت در سطح مریخ
PIA sols Latc۲ x
سلفی فرصت در مریخ

طول عمر این مریخ‌نورد که در اوایل سال ۲۰۰۴ در سطح مریخ فرود آمد، در ابتدا تنها ۳ ماه پیش‌بینی می شد اما این کاوشگر توانست سال‌های زیادی را در سیاره سرخ دوام بیاورد. لازم به ذکر است که فرصت بیشتر از هر وسیله ساخت انسان در خارج از سطح زمین پیاده‌روی انجام داده است.

opportunity devilish view ridge PIA
نمایی از یک گردباد مریخی و ردپای کاوشگر فرصت در سیاره سرخ
firststeps
مسیری که مریخ نورد فرصت در سیاره سرخ طی کرد حدود 45 کیلومتر بود

دانشمندان آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا پس از آنکه نتوانستند طی هفته‌های اخیر این مریخ نورد را احیا کنند، سرانجام ۱۳ فوریه اعلام کردند که کاوشکر فرصت برای همیشه خاموش شده است. فرصت که در طوفان شن گرفتار شده بود، پنل‌های خورشیدی‌اش را نیز گرد و غبار فرا گرفته بود و به همین دلیل نتوانست باطری خود را شارژ کند و تلاش ۸ ماهه دانشمندان برای بیدار کردن آن بی نتیجه ماند. این کاوشگر در آخرین پیام مخابره شده، اعلام کرد که « باطری‌اش رو به اتمام است و تاریکی در انتظار اوست.»

SolB PIA
تصویری که فرصت از یک صحرای روان در مریخ ثبت کرده است

بر اساس اطلاعاتی که از این کاوشگر به دست آمده، متوجه شدیم که مریخ زمانی بسیار گرم‌تر و مرطوب‌تر از زمان فعلی خود بوده است. همچنین فرصت تاکنون بیش از ۲۱۷ هزار عکس از مریخ به زمین ارسال کرده که در این پست نگاهی به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم داشت.

endurance largemin
سنگ های رسوبی مریخ که کاوشگر فرصت ثبت کرد. این سنگها نشان می دهد مریخ گذشه پر آبی داشته که توانسته این چنین رسوباتی را ایجاد کند.
OpportunitySol a kremer
یکی از آخرین تصاویری که کاوشگر فرصت در مریخ به ثبت رساند.
PIA
ردی که از فرصت طی سال ۲۰۱۰ در سطح مریخ مانده بود به خوبی باسابقه بودن این کاوشگر را نشان می‌داد.

با کمک ابزار مریخ‌نورد حتی در سنگ‌های مریخی شواهدی از وجود آب در سطح یا درست در زیر سطح برای مدت‌های طولانی دیده شد. شواهد این موضوع را فرصت بلافاصله پس از فرود در یک فرورفتگی کوچک به نام “گودال ایگل” پیدا کرد. دوربین‌های آن سنگریزه های گرد کوچکی را مشاهده کرد که حاوی مقدار زیادی هماتیت هستند، یک کانی آکنده از آهن که در حضور آب شکل می گیرد.

Mars Opportunity blueberries hematite Fram Crater pia x
ناسا این سنگ‌ها را بلوبری نام‌گذاری کرده. با توجه به این تصویر می‌توان فهمید که مریخ روزی مرطوب‌تر از زمان حال بوده.
adkempg
شاید در آینده این صحنه به واقعیت بدل بشود

محققان نتیجه گیری کردند که این آب بسیار اسیدی بوده و برای همین مناسب حیات نبوده است. اما فرصت در ادامه ماموریتش به کانی‌ها و رسوبات کلسیم سولفاتی برخورد کرد که نشانه آشکار تاثیر آب در محیطی بسیار خنثی تر و دوستانه‌تر برای حیات بوده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع:astronomy.com , BBC , NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.