بیگ بنگ: ناسا در حال آماده‌سازی است تا فضاپیمای “لوسی” را به منظور بررسی 7 سیارک‌ “تروجان‌” به فضا پرتاب کند.

Lucy Trojan Asteroid Mission

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، فضاپیمای “لوسی” اولین فضاپیمایی است که برای انجام چنین ماموریتی به فضا می‌رود. ناسا عملکرد “لوسی”را مورد بررسی قرار داده و آن را پر از سوخت کرده تا در روز ۱۶ اکتبر(۲۴ مهر) به فضا پرتاب شود. سیارک‌های “تروجان” که براساس شخصیت‌های اساطیر یونانی نامگذاری شده‌اند، سیارک‌هایی هستند که در مداری مشابه مشتری، به دور خورشید می‌چرخند. گروهی از آن‌ها از مشتری جلوتر بوده و گروه دیگر پشت آن قرار دارند.

برآورد می‌شود که بیش از یک میلیون‌ سیارک‌ تروجان وجود دارد که قطری بیشتر از یک کیلومتر دارند. تا سال 2021 بیش از 9800 عدد از این سیارک‌ها کشف شده‌اند.

jupiter trojans slower

دانشمندان امیدوارند با بررسی این سیارک‌ها بتوانند نظریات خود در مورد نحوۀ تشکیل منظومه شمسی در ۴.۵ میلیارد سال قبل را تکمیل کنند. “تام استاتلر”، دانشمند برنامه “لوسی” در ناسا می‌گوید: با این فضاپیما ما از هشت سیارکی که تاکنون دیده نشده‌اند، بازدید می‌کنیم. از آن جا که ما به گذشته‌ی منظومه‌ شمسی خود سفر می‌کنیم، این یک فرصت فوق‌العاده برای کشف و جستجو است.

اعضای گروه فضاپیمای “لوسی” هشت هفته گذشته را در مرکز فضایی کندی در فلوریدا گذراندند تا این فضاپیما را برای پرواز آماده کنند. مهندسان، سیستم‌های مکانیکی، الکتریکی و گرمایشی آن را مورد آزمایش قرار دادند. اوایل ماه اوت مهندسان آنتن‌های این فضاپیما را که دومین جزء مهم آن پس از آرایه‌های خورشیدی است، وصل کردند. این آنتن‌ها امکان برقراری ارتباط با زمین را برای “لوسی” فراهم می‌کنند.

lucy lift for distro

در روز ۱۸ سپتامبر، مهندسان پیشران مخازن این فضاپیما را با ۷۲۵ کیلوگرم هیدروژن و اکسیژن مایع پر کردند. این سوخت ۴۰ درصد جرم فضاپیما را تشکیل می‌دهد. از این سوخت برای انجام مانورهایی که “لوسی” را به سیارک‌های مورد نظر می‌رسانند، استفاده خواهد شد. علاوه بر آن آرایه‌های خورشیدی بزرگ آن باتری‌های تجهیزات “لوسی” را شارژ می‌کنند.

اوایل ماه اکتبر، این فضاپیما که درون یک کپسول محصور شده است، به پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال منتقل می‌شود تا در آنجا به موشک “اطلس V” متصل شده و برای پرتاب آماده شود. “اطلس V” این فضاپیما را با خود به خارج از جو زمین خواهد برد تا سفر طولانی خود به سمت سیارک‌های تروجان را آغاز کند. چندین روز قبل از پرتاب،  مهندسان فضاپیمای “لوسی” را برای آغاز ماموریت راه‌اندازی می‌کنند. این فرآیند در حدود ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید.

sPampNeEqdbdqgLKrU

زمان پرتاب “لوسی” برای روز ۱۶ اکتبر(24 مهر) در ساعت ۵:۳۴ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۳:۰۴ به وقت تهران) برنامه‌ریزی شده است. در آن روز این گروه در ساعت یک بامداد به پایگاه فضایی خواهند رفت. در صورتی که پرتاب فضاپیمای “لوسی” به دلیل مشکلات آب و هوایی لغو شود، روز بعد نیز فرصت مجدد برای پرتاب وجود خواهد داشت.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: scitechdaily.com , NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه