بیگ بنگ: سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد: تصاویر گرفته شده از فضاپیمای «اُسریس رکس» نشان می‌دهد که درِ محفظه جمع‌آوری نمونه این کاوشگر به دلیل انباشتگی زیاد نمونه‌های جمع‌آوری شده از سیارک «بنو» کاملا بسته نشده و نمونه‌ها به آهستگی در حال نشت به فضا هستند.

resizedبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، فضاپیمای اُسیریس-رِکس(OSIRIS-REx) روز ۲۰ اکتبر (۲۹ مهر) پس از طی فرایند دقیق فرود که چهار ساعت و نیم طول می کشد، تنها چند ثانیه در منطقه‌ای به نام نایتینگل (Nightingale) در نیم کره شمالی سیارک بنو فرود آمد.

پس از فرود این فضاپیما، یک بازوی رباتیک نمونه‌هایی را از سطح این سیارک جمع‌آوری و ذخیره کرد، اما به نظر می‌رسد نمونه مذکور به اندازه‌ای زیاد است که درِ محفظه نگهداری نمونه که در انتهای بازوی رباتیک قرار دارد، همچنان باز مانده و ذرات ارزشمند جمع‌آوری شده در حال پخش شدن در فضا هستند.

«دانته لورتا» محقق ارشد این پروژه هفته گذشته اعلام کرد که نمونۀ جمع‌آوری شده طی عملیات مذکور بسیار بیشتر از میزان پیش‌بینی شده و حدود چند صد گرم است. محفظه نگهداری نمونه در انتهای بازوی رباتیک چنان عمیق و با فشار در سیارک نفوذ کرد که سنگ های جمع‌آوری شده اجازه نمی‌دهند در محفظه بسته شود. محققان تخمین می‌زنند بخش نمونه‌برداری فضاپیما در عمق ۴۸ سانتیمتری سیارک بنو نفوذ کرده باشد.

محققان این ماموریت اکنون قصد دارند تا هر چه زودتر نمونه‌های جمع آوری شده را در کپسول بازگشت به زمین این کاوشگر قرار دهند تا میزان از دست رفتن ماده را به حداقل برسانند. محققان امیدوارند که این عملیات حیاتی و چند روزه را از روز سه شنبه ۲۷ اکتبر (۶ آبان) انجام دهند.

اُسیریس-رِکس، نخستین مأموریت ناسا برای جمع‌آوری نمونه از یک سیارک است. فضاپیمای مذکور در سال ۲۰۱۶ میلادی به آسمان ارسال شد و در دسامبر ۲۰۱۸ به بنو رسید. طی این مأموریت هفت ساله فضاپیما به فاصله بسیار نزدیکی از سیارک رسید. سیارک بنو میان سیاره‌های زمین و مریخ در فاصله حدود ۳۳۴ میلیون کیلومتری از سیاره خاکی ما واقع شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.