بیگ بنگ: نانوبات‌هایی داریم که درون بدنمان شنا کرده و اندام‌های حیاتی‌مان را نظارت می‌کنند. ربات‌های خودکاری داریم که در کنار پزشکان انسانی کار می‌کنند تا جراحی‌های پیچیده‌ای را انجام دهند. مریخ‌نوردانی نیز وجود دارند که بر روی سطح مریخ حرکت می‌کنند و همانطور که این مقاله را می‌خوانید، انسان‌هایی در ارتفاعات در خلأ سرد فضا در حال گردش هستند.

به گزارش بیگ بنگ، به طرق مختلف، به نظر می‌رسد که در آینده زندگی می‎کنیم. اما اگر از نیل دگراس تایسون بپرسیم، به نظر می‌رسد کمی از نوزاد بزرگتریم که سعی داریم اشعه‌ی خورشید را در مشتمان بگیریم. در نشست جهانی سال 2018 دولت دبی، تایسون سخنرانی کرد و همه را غافلگیر کرد. موضوع چه بود؟ انسان‌ها چگونه در مریخ ساکن می‌شوند – یا بهتر است بگوییم ساکن نمی‌شوند؟ (این یک شک و تردید ابدی است). به نظر می‌رسد او پس از این سخنرانی تأثیرگذار در مورد این صحبت کرد که انسان‌ها چگونه کاملأ نادیده گرفته شده‌اند؟ در پایین سه مورد را مشاهده می‌کنید که به گفته‌ تایسون نشان می‌دهد چه مسافتی را باید طی کنیم:

ماده‌ تاریک

بخشی از جهان ما گم شده است، در واقع بخش نسبتأ قابل‌توجهی از آن. دانشمندان برآورد می‌کنند که کمتر از 5% از جهان ما از ماده‌ معمولی ساخته شده است (پروتون، نوترون، الکترون و تمام چیزهایی که بدنمان، سیاره‌مان و هر چیزی که تاکنون دیده‌ایم یا لمس کرده‌ایم را تشکیل داده‌اند). اما بقیۀ مواد سازندۀ جهان چیست؟ خب، هیچ ایده‌ای در این مورد نداریم.

تایسون گفت: «ماده‌ تاریک طولانی‌ترین مسئله‌ی حل نشده در اخترفیزیک مدرن است.» او با کمی برافروختگی ادامه داد: «این ماده به مدت 80 سال با ماده بوده است و اکنون پاسخ را می‌دانیم.» با این حال، دقیقأ نزدیک نشده‌ایم. مشکل از اینجا ناشی می شود که ماده‌ تاریک با تابش الکترومغناطیسی (نام مستعار نور) تماس برقرار نمی‌کند. فقط می‌توانیم آن را به دلیل تأثیر گرانشی رصد کنیم – مثلأ با چرخش کهکشان آهسته‌تر یا سریع‌تر از آن چیزی که باید باشد. هرچند، آزمایشات مستمری وجود دارد که به دنبال تشخیص ماده‌ تاریک هستند، مثل SNOLAB و ADMX.

انرژی تاریک

انرژی تاریک شاید یکی از جالب‌ترین کشفیات دانشمندان باشد، زیرا ممکن است کلید سرنوشت نهایی جهان ما را در دست داشته باشد. تایسون آن را بصورت «فشار در خلأ فضا که منجر به تسریع [انبساط جهان] می‌شود، توضیح می‌دهد. اگر نمی‎دانستید حالا بدانید که فضا در حال انبساط است – مخصوصا فضای بین کهکشان‌ها. در مقیاس کیهانی، این انبساط تأثیر عمیقی دارد.

از آنجاییکه فضا بسیار ژرف است، میلیاردها سال نوری از فضا در حال انبساط است که باعث می‌شود بسیاری از کهکشان‌ها با سرعت غیرقابل تصوری از ما دور شوند و اگر این روند ادامه پیدا کند، در نهایت از کیهان چیزی بیش از یک خلأ تاریک، سرد و بی‌پایان، باقی نخواهد ماند. اگر وارونه شود، جهان به خودی خود در یک بحران بزرگ فروخواهد پاشید. متأسفانه، هیچ ایده‌ای در مورد اتفاقی که خواهد افتاد نداریم، همانطور که هیچ نشانه‌ای از ماهیت انرژی تاریک نداریم.

شکل‌گیری حیات

اطلاعات زیادی در مورد چگونگی فرگشت حیات ِ زمین در اختیار داریم. حدود 3.5 میلیارد سال پیش، اشکال اولیۀ حیات ظهور پیدا کرد. این موجودات تک سلولی به مدت میلیاردها سال سیاره زمین را احاطه کرده بودند. کمی بیش از 600 میلیون سال پیش، اولین ارگانیسم‌های چند سلولی ساکن ِ زمین شدند. انفجار کامبرین خیلی زود صورت گرفت و سوابقی از فسیل‌ها بدست آمد. درست 500 میلیون سال پیش حیوانات بر روی زمین سکونت پیدا کردند و اکنون ما امروز اینجا هستیم.

هرچند، تایسون اشاره می‌کند که حیاتی‌ترین عنصر فرگشت را درک نکرده‌ایم – «آغاز». تایسون گفت: «هنوز نمی‌دانیم چگونه از مولکول‌های آلی به حیات امروزی رسیده‌ایم و این موضوع تأسف‌بار است، زیرا این اساسأ منشأ حیات است.» این فرآیند اووژنز(تولید خود به خودی) نامیده می‌شود. در اصطلاح غیرعلمی، اووژنز با چگونگی منشأ حیات از ماده‌ی غیر زنده سر و کار دارد. اگرچه فرضیات گوناگونی دربارۀ این فرآیند وجود دارد، درک جامع یا هیچ شواهدی برای تأیید آن در اختیار نداریم.

این موارد بزرگترین اسرار کیهان و مهمترین آنها محسوب می شوند. بنابراین، در نهایت چه زمانی این معماهای علمی را حل می‌کنیم و از وهم و خیال جدا می‌شویم؟ تایسون از پیش‌بینی امتناع می‌کند. وی در انتهای صحبتش گفت: «من در پیش‌بینی آینده خوب نیستم و به پیش‌بینی‌های دیگران نگاه می‌کنم و دیده‌ام که حتی پیش‌بینی‌های افرادی که ادعا می‌کنند در پیش‌بینی خوب هستند، نیز افتضاح بوده است. بنابراین، می‌توانم بگویم که دوست دارم چه اتفاقی بیفتد، اما این با تصوری که از آینده دارم، کاملا متفاوت است.»

ترجمه: سحر  الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

11 دیدگاه

  1. دوستان کتاب “زیست محوری” رو از همین سایت دانلود کنید و مطالعه کنید…مطمئن باشید بسیاری از مسائل گنگ در ذهنتون دسته بندی میشه…و پاسخ بسیاری از سوالات رو خواهید یافت

  2. خیلی دانشمند حرفه ای و کاربلدیه ولی چون پلوتو رو از بین سیاره ها برداشت ازش ناراحتم

  3. واقعاخیلی شگفت انگیزه…مثلااینکه ریاضی خودیک کشف است یااختراع؟…چون هم درذات طبیعت است وهم توسط ذهن انسان پی ریزی شده ویامسئله خودآگاهی!!!…آیاماهمینطورهمیشه درشک خواهیم بود؟!

  4. به نظر من، علاوه بر موارد مذکور ، مسئله آگاهی و اینکه موجودی بتونه در مورد جهان اطراف خود تفکر کنه قابل توجه است.
    با سپاس

  5. به نظرم نیل دگراس تایسون یکی از بهترین و منطقی ترین دانشمندان در حال حاضر جهان هست