بیگ بنگ: مدارگرد ردیابی گاز پس از گذشت یک سال مانور فضایی در نهایت به یک مدار ثابت در اطراف مریخ رسید و به زودی مأموریت علمی‌اش را آغاز خواهد کرد. مدارگرد ردیابی گاز جدیدترین کاوشگر مریخی آژانس فضایی اروپایی است. هدف این مدارگرد بررسی جو سیاره سرخ برای جستجوی گازهایی است که بینش‌هایی را در مورد فعالیت بیولوژیکی در سطح مریخ ارائه می‌دهد.

به گفتۀ دانشمندان در آژانس فضایی اروپایی، مدارگرد شناسایی گاز آمادۀ آغاز مأموریت علمی‌اش است.

به گزارش بیگ بنگ، ظرف 12 ماه گذشته، مدارگرد ردیابی گاز(TGO) با استفاده از ابزاری در آرایه‌های خورشیدی‌اش در حال عبور سریع از بالای جو مریخ بود تا مدارش را مجددأ شکل دهد. مدار به‌شدت بیضوی این کاوشگر اکنون نسبتأ دایره‌ای است. “پیا میچدوئرفر”، رئیس مأموریت مدارگرد ردیابی گاز به خبرگزاری گفت: «این یک نقطۀ عطف برای برنامۀ اگزومارس و یک دستاورد خارق‌العاده برای اروپا است. ما برای اولین بار از طریق مانور فضایی و با سنگین‌ترین مدارگردی که تاکنون به سیارۀ سرخ ارسال شده به این مدار دست پیدا کردیم که آمادۀ شروع جستجوی نشانه‌هایی از حیات از این مدار می‌باشد.»

این کاوشگر ظرف کمتر از دو هفته داده‌های جوی را جمع‌آوری خواهد کرد. هاکان سودهم، دانشمند پروژۀ مدارگرد گفت: «حساسیت داریم که گازهای کمیاب را در نسبت‌های دقیقه شناسایی کنیم که اگر مریخ امروزه هنوز فعال باشد این گازها قابل اکتشاف می‌باشند. همانطور که از نام این کاوشگر پیدا است، ابزارآلات آن برای اندازه‌گیری گازها طراحی شده‌اند – گازهایی که کمتر از 1 درصد از جو مریخ را تشکیل می‌دهند – مثل متان. بر روی زمین، متان عمدتأ توسط ارگانیسم‌های زنده تولید می‌شود، اما فرآیندی زمین‌شناسی مثل فعالیت آتشفشانی و هیدروترمال نیز متان را در جو آزاد می‌کنند.

از آنجاییکه انتظار می‌رود متان عمر نسبتأ کوتاهی یعنی تقریبأ 400 سال داشته باشد، دانشمندان می‌توانند مطمئن شوند که هر مقداری از گاز که کاوشگر کشف کرده اخیرأ منتشر شده است. خوانش‌های ابزارآلات بر روی مارس اکسپرس متعلق به سازمان فضایی اروپا و کاوشگر کنجکاوی متعلق به ناسا قبلأ وجود متان در مریخ را نشان داده‌اند، اما بسیاری از دانشمندان هنوز متقاعد نشده‌اند. ابزارآلات تشخیص گاز مدارگرد ردیابی گاز دقیق‌ترند و بطور تخصصی برای اندازه‌گیری غلظت‌های کوچکی از مولکول‌های گاز طراحی شده‌اند.

ترجمه: سحر  الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه