بیگ بنگ: دانشمندان دانشگاه هاروارد می‌گویند که یکی از سه سیارۀ فراخورشیدیِ که تاکنون کشف شده بیشتر از زمین آب دارند. این امر حاکی از آن است که آنها نیز درست همانند سیاره‌ی زمین می‌توانند از حیات پشتیبانی کنند.

waterworldsaبه گزارش بیگ بنگ، به ویژه 35 درصد از سیارات فراخورشیدی در اندازه‌ی بزرگتر از زمین مملو از آب هستند و 50 درصد از وزن آنها از مایع بدون رنگ تشکیل شده است. در مقایسه، وزن زمین تنها متشکل از 0.02 آب است. این تیم بر این باور است که این سیارات فراخورشیدی که اکنون جهان‌های آبی نامیده می‌شوند همانند مشتری، زحل، اورانوس و نپتون تشکیل شده‌اند. از آنجاییکه آنها دو تا چهار برابر بزرگتر از زمین هستند، به گفته‌ی دانشمندان می‌توانند بهترین شانس پشتیبانی از حیات جدید را فراهم کنند.

جهان‌های آبی

این دانشمندان در مطالعه‌شان که در کنفرانس گلدسمیت در بوستون در 17 آگوست 2018 ارائه شد از داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر ناسا و مأموریت گایا استفاده کردند. گروه متخصصان بین‌المللی سیارات فراخورشیدی را از لحاظ اندازه‌گیری‌های جرم و شعاع تجزیه و تحلیل کردند. سپس این گروه یک مدل کلی از ساختار داخلی سیارات فراخورشیدی ارائه داد.

این مدل نشان داد که این سیارات فراخورشیدی با شعاع تقریبی 1.5 برابر شعاع زمین شامل سیارات سنگی است که پنج برابر جرم زمین را دارند. از طرف دیگر، سیارات فراخورشیدی که تقریبأ ۲٫۵ برابر شعاع زمین را دارند و جرم آنها حدود ۱۰ برابر زمین است به گروهی تعلق دارند که جهان‌های آبی نامیده می‌شوند.

سیارات فراخورشیدی

سیارات فراخورشیدی در اوایل سال 1992 کشف شدند که در اطراف ستاره‌های دیگر در حال گردش بودند. تا به امروز، دانشمندان 4000 سیاره‌ی فراخورشیدی را تأیید و داوطلب کردند و علاقه به این موضوع که آیا آنها برای توسعه یا پشتیبانی از حیات مناسبند بیش از پیش افزایش پیدا کرد.

ناسا تعداد سیارات فراخورشیدیِ تأیید شده را 3700 عدد معرفی کرد. ناسا اعلام کرد که ممکن است تعداد بیشتری از آنها وجود داشته باشد، حتی ده‌ها هزار عدد. همچنین با توسعه‌ی تلسکوپ‌های فضایی رباتیک و پیشرفته‌تر ممکن است تعداد بیشتری از آنها کشف شود. هدف مأموریت جدید TESS ناسا کشف تعداد بیشتری سیارۀ فراخورشیدی است. از طرف دیگر، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا قصد دارد جو این سیارات فرازمینی را بررسی کند.

ترجمه: سحر الله وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: techtimes.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه