بیگ بنگ: محققان با کشف فسفر در دنباله‌دار چوریوموف سرانجام ماده نهایی گمشده برای ایجاد حیات در یک دنباله‌دار را یافتند.

image e Rosettaبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، ما مدت‌هاست در پی آن هستیم که دریابیم “حیات” چگونه در سیاره دوست داشتنی ما شکل گرفته است و آنچه تاکنون می‌دانیم این است که تمام مولکول‌های بیولوژیکی روی زمین از شش عنصر شیمیایی به نام‌های “کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن، فسفر و گوگرد”(CHNOPS) تشکیل شده است. در گذشته، اغلب این عناصر را در دنباله‌دارها یافته‌ایم.

چهار مورد از این عناصر یعنی کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن از ترکیبات اصلی سیارک‌های کربنی هستند، در حالی که مورد پنجم یعنی گوگرد(sulfur) در تجزیه و تحلیل شیمیایی دنباله‌دار “چوریوموف” کشف شد. اکنون محققان در همین دنباله‌دار موفق به کشف ششمین و آخرین عنصر گمشده حیات یعنی فسفر شده‌اند.

محققان دانشگاه “تورکو” در بیانیه مطبوعاتی در مورد این یافته اظهار داشتند: این اولین‌بار است که این شش عنصر(CHNOPS) ضروری برای زندگی در مواد جامد دنباله‌دارها یافت می‌شود. کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد در مطالعات قبلی توسط تیم “تجزیه و تحلیل توده یونی ثانویه”(COSIMA) یافت شده بود و اکنون فسفر کشف شده در این دنباله‌دار، آخرین مورد از عناصر “CHNOPS” است. کشف فسفر نشان دهنده تحویل عناصر لازم برای شکل‌گیری حیات بر روی کره زمین جوان توسط دنباله‌دارها است.

این یافته ممکن است سرانجام فاش کند که واقعاً دنباله‌دارها بوده‌اند که میلیاردها سال پیش حیات را برای کره زمین به ارمغان آورده‌اند. “COSIMA” ابزاری است که روی فضاپیمای “روزتا” متعلق به آژانس فضایی اروپا قرار دارد. این فضاپیما، این دنباله‌دار و ذرات گرد و غبار دنبال آن را بین سپتامبر ۲۰۱۴ تا سپتامبر ۲۰۱۶ ردیابی کرد که منجر به یافتن فسفر در مجاورت این دنباله‌دار شد.

شش سال و نیم سال طول می‌کشد این دنباله‌دار به دور خورشید بچرخد. لازم به ذکر است که عنصر “فلورین” نیز در این دنباله‌دار شناسایی شده است، اگرچه اهمیت و نقش آن هنوز مشخص نشده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در “ماهنامه انجمن نجوم سلطنتی” منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.