بیگ بنگ: یک گروه بین‌المللی از دانشمندان در پژوهش جدیدی، نخستین شواهد را از منشأ “انرژی تاریک” کشف کردند که نشان می‌دهند این منشأ همانگونه که احتمال می‌رفت، «سیاه‌چاله‌ها» هستند.

thumb

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، وقتی اخترشناسان دریافتند که جهان با سرعتی فزاینده در حال انبساط است، این نظریه را مطرح کردند که احتمالا نیرویی همه چیز را از هم دورتر و بر گرانش غلبه می‌کند. این نیرو، «انرژی تاریک» نامیده شد، اما هیچ‌کس تا به حال متوجه نشده بود که از کجا آمده است.

اکنون گروهی متشکل از ۱۷ پژوهشگر بین‌المللی به سرپرستی «دانشگاه هاوایی»، نخستین شواهد را در مورد منشاء انرژی تاریک کشف کردند. این منشاء «سیاه‌چاله‌ها» هستند. این ایده که سیاه‌چاله‌ها منشأ انرژی تاریک هستند، جدید نیست. در واقع انرژی تاریک زمانی تولید می‌شود که ماده معمولی در هنگام مرگ و فروپاشی ستارگان بزرگ فشرده می‌شود. این بخشی از نظریه نسبیت عام اینشتین به شمار می‌رود، اما این نخستین‌بار است که دانشمندان، شواهد رصدی را برای حمایت از این نظریه به دست می‌آورند.

دانشمندان دریافتند که سیاهچاله‌های کهکشان‌های خفته هفت تا ۲۰ برابر بزرگ‌تر از حد انتظار هستند، یافته‌ای که به محققان می‌گوید فرآیند دیگری به رشد آنها کمک می‌کند. سیاه‌چاله‌ها از دو طریق جرم می‌گیرند؛ افزایش گاز و ادغام با سیاه‌چاله‌های دیگر. پژوهشگران با مطالعه ۹ میلیارد سال تکامل سیاه‌چاله در کهکشان‌های بیضوی غول‌پیکر خفته دریافتند که سیاه‌چاله‌های قدیمی، بسیار بزرگتر از آن چیزی هستند که براساس این دو روش رشد یابند.

این بدان معناست که باید راه دیگری برای به دست آوردن جرم این سیاه‌چاله‌ها وجود داشته باشد. نظر پژوهشگران این است که پاسخ، انرژی تاریک به شکل «انرژی خلأ»(Vacuum energy) است؛ نوعی انرژی که در خود فضا-زمان گنجانده شده و اجزای جهان را از هم دورتر می‌کند و انبساط را سرعت می‌بخشد. محققان می‌گویند اگر سیاهچاله‌ها با انبساط جهان رشد کنند، این یافته‌ها را می‌توان توضیح داد.

NGC

دکتر “کریس پیرسون” پژوهشگر مؤسسه «RAL Space» و از محققان این پروژه، گفت: «اگر این نظریه درست باشد، کل حوزه کیهان‌شناسی را متحول می‌کند؛ زیرا ما نهایتا گزینه‌ای را برای منشأ انرژی تاریک در اختیار داریم که بیش از ۲۰ سال، کیهان‌شناسان و فیزیکدانان نظری را گیج کرده است.»

“پیرسون” افزود: «اهمیت این کار این است که نظریه‌های مربوط به سیاه‌چاله‌ها با هسته‌های انرژی تاریک را گرفته و آن‌ها را برای اولین‌بار با مشاهدات ملموس جهان مرتبط کرده است. انتظار می‌رود این سیاه‌چاله‌ها با انبساط کیهان در جرم خود رشد و انبساط یابند.»

“دانکن فارا” اخترشناس دانشگاه هاوایی و از محققان این پروژه، گفت: «ما در واقع دو چیز را هم‌زمان می‌گوییم. نخست این‌که شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند راه‌حل‌های معمولی، در مقیاس زمانی طولانی نمی‌توانند کارآمد باشند و دوم این که ما نخستین منبع اخترفیزیکی پیشنهادی برای “انرژی تاریک” را در اختیار داریم.» جزئیات بیشتر این پژوهش در The Astrophysical Journal Letters منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ/ منابع: theguardian.com , space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. شاید هم این ماده تاریک است که دارد انبساط پیدا میکند و اجرام داخل آن هم
    از هم فاصله میگیرند