بیگ بنگ: اخترشناسان به تازگی سیاره‌ای به اندازه زمین کشف کردند که فقط 55 سال نوری با ما فاصله دارد. این سیاره به صورت جزر و مدی قفل شده، به این معنی که یک طرف آن همیشه رو به ستارۀ خود است.

planet

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، یک گروه بین‌المللی از ستاره‌شناسان، سیاره فراخورشیدی SPECULOOS-۳ b و ستاره کوتوله سرخ فوق‌العاده سرد آن را در فاصله ۵۵ سال نوری از زمین کشف کردند.

این سیاره فراخورشیدی تازه کشف شده به رغم داشتن اندازه‌ای مشابه زمین، به شدت با سیاره ما تفاوت دارد. این سیاره مورد حمله سطوح بالایی از تشعشعات ستاره‌ای قرار دارد و احتمالا جوی ندارد. این سیاره فراخورشیدی تنها در عرض ۱۷ ساعت یک دور در مدار ستارۀ خود می‌چرخد. و این سیاره احتمالا به صورت جزر و مدی قفل شده، به این معنی که یک طرف آن همیشه رو به ستاره است در حالی که طرف دیگر در تاریکی مانده است.

ستاره کوتوله سرخ آن نیز بسیار متفاوت از خورشید خودمان است. ستاره SPECULOOS-۳ با اندازه‌ای مشابه سیاره مشتری، ۲۶۲۷ درجه سانتیگراد دما دارد و چندین هزار درجه سردتر از خورشید و همچنین بسیار کم نورتر از آن است.

کشف این سیاره فراخورشیدی توسط پروژه SPECULOOS مستقر در بلژیک انجام شد که شبکه‌ای بین‌المللی از تلسکوپ‌ها است که در جستجوی ستاره‌های کم نور در کهکشان ما و سیارات سنگی که به دور آنها می چرخند، هستند. هدف این پروژه شناسایی ده‌ها منظومه سیاره‌ای و کوتوله‌های سرخ به امید یافتن سیارات فراخورشیدی قابل سکونت و نشانه‌های حیات است.

داده‌های مربوط به کشف سیاره فراخورشیدی SPECULOOS-۳ b می‌تواند منجر به تحقیقات بیشتر با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب شود. ترکیب سیاره‌ای و مکان آن باید در تحقیقات بیشتر بررسی شود.

“استیو بی هاول” یکی از کاشفان این سیاره در مرکز تحقیقات ایمز ناسا می‌گوید: «ما در مطالعه سیاراتی که به دور ستارگان دیگر می‌چرخند، پیشرفت‌های بزرگی داشته‌ایم. اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم سیارات فراخورشیدی به اندازه زمین را به طور دقیق شناسایی و مطالعه کنیم. گام بعدی تعیین این است که آیا هر یک از آنها قابل سکونت هستند یا خیر.»

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: NASA , astronomy.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.