بیگ بنگ: تیمی از اخترشناسان دست‌کم ۷۰ سیاره «سرگردان» را در کهکشان راه شیری کشف کردند. به گفته محققان احتمالا میلیاردها عدد از این نوع سیارات بدون ستاره، آزادانه در کهکشان ما وجود دارند.

esoa

این بزرگترین گروه از سیارات سرگردان است که تاکنون کشف شده است و گامی مهم در راستای درک منشا و ویژگی‌های این گروه از اجرام کهکشانی مرموز توصیف می‌شود. سیارات معمولی نظیر سیارات منظومه شمسی ما به دور یک ستاره در گردش‌اند، اما سیارات سرگردان بدون گردش به دور یک ستاره نزدیک، آزادانه و بی‌هدف سیر می‌کنند.

شناسایی سیارات سرگردان معمولا غیرممکن است زیرا این سیارات به دور از نور ستاره، به‌ سختی قابل ردیابی‌اند. با این حال، یک واقعیت کلیدی وابسته به ماهیت آن‌ها این سیارات را مشاهده‌پذیر کرد: این سیارات میلیون‌ها سال پس از شکل‌گیری هنوز میزانی گرما از خود تابش می‌کنند که باعث می‌شود بدرخشند؛ امری که آن‌ها را برای تلسکوپ‌های به قدر کافی بزرگ مشاهده‌پذیر می‌کند.

دانشمندان با بررسی حرکات کوچک، رنگ و درخشندگی ده‌ها میلیون منبع نوری در یک منطقه بزرگ از آسمان توانستند کم‌نورترین اجرام در این منطقه که همان «سیارات سرگردان» هستند را شناسایی کنند. آنها دست‌کم ۷۰ سیاره بی‌ستاره کشف کردند که جرمی قابل مقایسه با مشتری دارند. این یافته‌ها با تلسکوپ‌های واقع در شیلی کشف شدند. تعداد دقیق سیارات سرگردان نامشخص است، اما بررسی منجمان نشان می‌دهد که تعداد آن‌ها فقط در کهکشان راه شیری به میلیاردها عدد می‌رسد.

esocبرخی از محققان بر این باورند که سیارات سرگردان می‌توانند از فروپاشی یک ابر گازی تشکیل شوند که بسیار کوچک است و نمی‌تواند منجر به تشکیل ستاره شود یا اینکه ممکن است از منظومه اصلی خود بیرون رانده شده باشند. اما اینکه کدام ساز و کار محتمل‌تر است ناشناخته باقی مانده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Astronomy منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: ESO

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. به نظرم خیلی محیط سختیه این که دائما و الی الابد در تاریکی مطلق و سرمای مطلق باشن.

  2. برای منی که سواد پایینی دارم این سوال پیش میاد که این سیارات سرگردان خطر برای دیگر اجسام و اجرام از جمله کره ی زمین ندارند؟خطر برخورد منظورمه و همچنین مسیری که طی میکنند .