امواج کیهانی خوشۀ پرسئوس

بیگ بنگ: چرخش بی امان امواج غول پیکر در مخزنی از گاز داغ و درخشنده در عکس اشعۀ ایکس رصدخانه چاندرا قابل مشاهده است. این عکس محدوده بیش از یک میلیون سال نوری را در مرکز خوشۀ کهکشانی پرسئوس به تصویر می کشد که ۲۴۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

همانند سایر خوشه های کهکشانی، بیشترین میزان جرم قابل مشاهده در خوشه پرسئوس به شکل گاز است که خوشه را پر می کند. این گاز با دمای ۱۰ میلیون درجه در تصویر اشعۀ ایکس می درخشد. شبیه سازی های کامپیوتری می توانند جزئیات ساختارهای سرگردان در این خوشه را نشان دهند، از جمله منطقه «خلیج مقعر» که در پایین سمت چپ قابل مشاهده است.این شبیه سازی را در زیر مشاهده کنید:

ناحیه خلیج مقعر که تقریبا ۲۰۰ هزار سال نوری گستردگی دارد و دو برابر اندازه ی کهکشان راه شیری است اطلاعاتی را ارائه می دهد مبنی بر اینکه خود پرسئوس میلیاردها سال پیش توسط یک خوشۀ کهکشانی کوچکتر تعذیه می شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(7 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=65932
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.