تاریخچه خشن یک کهکشان غول‌پیکر

بیگ بنگ: چه اتفاقی برای کهکشان NGC 474 در حال وقوع است؟ با توجه به ظاهر نسبتأ سادۀ کهکشان بیضوی شکل در تصاویر سطحی‌تر، چند لایه انتشار به طرز عجیب و بی سابقه‌ای به چشم می خورند که تاریخچۀ خشن یک کهکشان را نشان می دهند.

علت این پوسته‌ها فعلأ مشخص نیست، اما احتمالأ دنباله‌های کشندی مربوط به بقایای باقی مانده از جذب کهکشان‌های کوچک ِ بیشمار در میلیاردها سال پیش، در آن نقش داشته‌اند. این پوسته‌ها شبیه امواجی در یک حوضچه به نظر می رسند که در آن، برخوردهای مداوم با کهکشان مارپیچی در بالای NGC 474 باعث شده امواج متراکم در میان این غول کهکشانی وارد شوند. صرف نظر از علت واقعی این پدیده، این عکس برجسته در سال گذشته ثبت شده و نشان می دهد هاله‌های خارجی بیشتر کهکشان‌های بزرگ مسطح نیستند، بلکه پیچیدگی‌هایی دارند که ناشی از فعل و انفعالات مکرر با کهکشان‌های کوچکترِ همسایه می باشد. این نوع هاله که در کهکشان راه شیری نیز دیده شده، یک نمونه از چنین پیچیدگی‌های بی‌سابقه است. کهکشان NGC 474 تقریبأ ۲۵۰ هزار سال نوری وسعت دارد و در فاصلۀ تقریبی ۱۰۰ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی ماهی، واقع شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(8 نفر , میانگین : 4٫63 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=73200
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.