سحابی ستارۀ شعله‌ور

بیگ بنگ: چرا ستارۀ “ای‌ئی ارابه‌ران” یک ستاره شعله ور نامیده می شود؟ به دلیل سحابی پیرامونش که IC 405 نام دارد به این اسن شناخته می شود، در واقع این منطقه با دود و غبار احاطه شده، اگرچه هیچ چیزی در حال سوختن نیست.

آتش تنها زمانی رخ می دهد که اکسیژن کافی وجود داشته باشد و در این محیط پرانرژی و کم اکسیژن، چنین چیزی برای شکل‌گیری آتش وجود ندارد. ماده‌ای که بصورت دود به نظر می رسد غالبا هیدروژن بین ستاره‌ای است، اما حاوی رشته‌های تاریک دود مانند ذرات غبار غنی از کربن می باشد. ستارۀ درخشان “ای‌ئی ارابه‌ران” در نزدیکی مرکز سحابی قابل رویت است و خیلی داغ و آبی رنگ است که نور را با چنان انرژی ساطع می کند که الکترو‌ن‌ها را از اتم‌های موجود در گاز دور می کند. وقتی یک اتم الکترون را دوباره بدست می آورد، نور ساطع شده و سحابی ِ نشری پیرامونش را شکل می دهد. سحابی ستارۀ شعله‌ور در فاصله تقریبی ۱۵۰۰ سال نوری از زمین واقع شده و حدودا ۵ سال نوری وسعت دارد و با یک تلسکوپ کوچک در سمت صورت فلکی ارابه ران قابل مشاهده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(7 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=73847
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.