بیگ بنگ: قوی‌ترین شتاب‌دهنده ذرات جهان که به «ماشین بیگ‌بنگ» مشهور است، پس از دو سال دوباره برای بررسی ذرات فعال شد.

lhc m

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، بزرگ‌ترین و قوی‌ترین شتاب‌دهنده ذرات جهان روز جمعه پروتون‌ها را به هم کوبید و دانشمندان را به درک «انفجار بزرگ» یا «بیگ بنگ» نزدیک‌تر کرد. پژوهشگران «سازمان پژوهش‌های هسته‌ای اروپا» معروف به «سرن»، سه پرتو پروتون را در «برخورددهنده هادرونی بزرگ»(LHC) قرار دادند و آنها را با سرعتی نزدیک به سرعت نور در یک تونل به طول 27 کیلومتر شتاب دادند تا بیگ بنگ را بازآفرینی کنند.

برخورد دهنده هادرونی بزرگ، ذرات را با انرژی بی‌سابقه‌ای به هم کوبید تا ذرات بزرگ جدیدی ایجاد کند که مخفیانه به جهان ما نیرو می‌دهند. این برخورد دهنده، قرار است ذرات را تا روز دوشنبه در حرکت نگه دارد تا گروه بتوانند انرژی مورد نیاز برای تحلیل را جذب کنند. آزمایش‌های برخورد بیشتری برنامه‌ریزی شده‌اند که قرار است تا ماه اکتبر انجام شوند.

«آرنود مارسولیر» مدیر بخش رسانه سرن گفت: «این قطعا هیجان‌انگیز است. من می‌توانم بگویم که دانشمندان سعی دارند تا موج داده‌های خود را در سال جاری دریافت کنند و درک ما را از طبیعت بهبود ببخشند. ما بی‌صبرانه منتظریم تا ذرات «بوزون هیگز» را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم و با ماشین بیگ بنگ خود به دنبال ماده تاریک باشیم.»

گروه سرن، آزمایش‌های اولیه را در ماه گذشته با ارسال میلیاردها پروتون به اطراف حلقه آهن‌رباهای ابررسانای برخورددهنده آغاز کردند تا انرژی آنها را افزایش دهند و مطمئن شوند که این دستگاه چهار میلیارد دلاری در شرایط کار قرار دارد. این شتاب‌دهنده در عمق 91 متری زیر زمین در مرز فرانسه و سوئیس قرار دارد و اولین بار در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ فعال شد.

lhc m

برخورد دهنده هادرونی بزرگ با کوبیدن پروتون‌ها به یکدیگر کار می‌کند تا آنها را از هم جدا سازد و ذرات زیر اتمی موجود در آنها و نحوه تعامل آنها را نشان دهد. دانشمندان به این دلیل از پروتون‌ها استفاده می‌کنند که ذرات سنگین‌تری هستند. این وزن کمک می‌کند تا در هر چرخش شتاب‌دهنده، انرژی بسیار کمتری نسبت به ذرات دیگر مانند فوتون تلف شود.

“مارسولیر” گفت: «کاری که ما در سرن انجام می‌دهیم، بررسی فیزیک ذرات با شتاب‌دهنده‌هایی مانند برخورد دهنده هادرونی بزرگ است و این ارتباط مستقیمی با اخترفیزیک ندارد. با وجود این، فیزیک ذرات و اخترفیزیک می‌توانند به پرسش‌های کلیدی مشابهی مانند ماده تاریک پاسخ دهند که یکی از جذاب‌ترین اسرار در دنیای علم است.»

برخورد دهنده هادرونی بزرگ در طول ماه‌های زمستان هر سال به خواب زمستانی می‌رود و سپس در بهار سال بعد دوباره کار خود را آغاز می‌کند. این فرآیند در هشتم مارس امسال هم طی شد. “مارسولیر” توضیح داد: «راه‌اندازی مجدد چنین شتاب‌دهنده‌ای نیاز به یک فرآیند راه‌اندازی کامل دارد تا بررسی شود که همه تجهیزات به درستی کار می‌کنند. اکنون که همه بررسی‌ها انجام شده‌اند، برخورددهنده هادرونی بزرگ آماده است تا آزمایش برخورد ذرات را انجام دهد.»

راه‌اندازی مجدد، پرتوها را درون تونل برخورددهنده هادرونی بزرگ می‌تاباند و زمان بیشتری را برای شتاب بخشیدن به شلیک ذرات در اختیار می‌گذارد تا بتوان به انرژی بالاتری دست یافت. دانشمندان با تعجب مشاهده کردند که پرتو در کمتر از ۲۰ دقیقه می‌چرخد. این ثابت کرد که شتاب‌دهنده برای رویداد هیجان‌انگیز روز جمعه آماده است. تقریبا سه گروه پرتو به برخورددهنده هادرونی بزرگ تزریق شدند و انرژی پروتون‌ها طی چند دقیقه به سطوح گوناگون افزایش یافت.

هدف از این آزمایش، رسیدن به انرژی ۶.۸ تراالکترون ولت بود. این رکورد هرگز در یک شتاب‌دهنده ذرات به دست نیامده است. اگرچه این مقدار انرژی ممکن است بسیار کم به نظر برسد اما برای یک پروتون، این مقدار انرژی باورنکردنی است. این سرعت فقط هفت مایل در ساعت کمتر از سرعت نور بود.

BBllV

هدف این است که برخورددهنده هادرونی بزرگ به دانشمندان امکان دهد تا پیش‌بینی‌های گوناگون را درباره فیزیک ذرات آزمایش کنند. از جمله این پیش‌بینی‌ها می‌توان به بررسی ویژگی‌های ذره بوزون هیگز اشاره کرد که قطعه گمشده‌ای در تلاش برای درک نحوه عملکرد جهان است.

دانشمندان بر این باورند که در کسری از ثانیه پس از بیگ بنگ، یک میدان انرژی نامرئی به نام «میدان هیگز» شکل گرفت. هنگامی که ذرات در حال عبور از میدان بودند، جرم، اندازه و شکل گرفتند و و توانستند اتم‌های سازنده انسان‌ها، همه چیزهای اطراف شما و همه چیزهای موجود در جهان را تشکیل دهند.

این نظریه در سال ۱۹۶۴ توسط پروفسور «پیتر هیگز» ارائه شد و اکنون تأیید شده است. اگرچه ذرات تقریبا بلافاصله در طول آزمایش برخورددهنده هادرونی بزرگ تجزیه شدند اما دانشمندان دریافتند آنها یک ردپا از خود بر جای گذاشته‌اند که وجودشان را آشکار می‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: dailymail.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

12 دیدگاه

  1. در اثر برخورد پروتونها با یکدیگر در شتاب دهنده سرن،هر پروتون تبدیل به دو ذره میون (هم خانواده سنگین تر الکترون) میگردد. از طرف دیگر با وجود تمامی تلاشها تاکنون هیچ ذره کوارک(ذرات تشکیل دهنده پروتون و نوترون) مستقل،منفرد وآزادی پیدا نشده است.در نتیجه این احتمال مطرح میشود که شاید کوارکها ذرات بنیادین نبوده باشند و پروتونها و لپتونها (خانواده الکترون و میون) دارای نیای مشترکی باشند.

  2. هر پروتون از دو کوارک up ویک کوارک down تشکیل شده وتمامی تلاشها برای پیدا کردن یک کوارک مستقل و منفرد تاکنون بی نتیجه بوده ،هر چقدر هم که پروتونها را با انرژیهای بالاتری بهم میکوبند تا شاید حتی برای کسر بسیار کوچکی از زمان یک کوارک منفرد آشکارسازی شود ،این اتفاق رخ نمی دهد. این موضوع بسیار مهم است زیرا ذره بنیادین بودن کوارک را زیر سئوال میبرد وجالب آنست که در نتیجه این برخورد هر پروتون تبدیل به دو ذره میون(هم خانواده ،قدری سنگین تر الکترون) میگردد.این واقعیت میتواند نشان دهنده نیای مشترک الکترون و پروتون باشد.

  3. سلام چند پرسش در گروه منجمان بسیار مطرح میشود یک ماده تاریک مکانیست که خلاء مطلق در آن مکان حاکم است و به دلیل مطلق بودن خلاء به گونه ای دیده میشود که بصورت ماده تاریک درک خواهد شد چون در مکان خلع مطلق هیچ شئی دیده نخواهد شد که خودنمایی کند بصورت یک بخش تاریک مطلق که دوره آن مکان فضا دیده میشود حتی اگر دران فضا چیزی وجود نداشته باش و اما بطور ساده بگویم انفجار بیگ بنگ را اگر نیاز به آگاهی از آن دارند با دقتی بسیار فیلم را برگردان کنند چنانچه دیدشان در این برگردان کامل باشد در خواهند یافت که چگونه در چه مکانی این اتفاق صورت پذیرفته است گمانم این است که قابل باور برای منجمان نباشد اما باید گفت چه باور کنند چون باور نکنند بیگ بنگ در همین کهکشان ومنضومه انجام شده چنانچه نیاز باشد بعدها بیشتر دلایلو خواهم گفت .سید مرادی

  4. شاید این میدان نامریی که هیگز در نظریه اش میگه همون خدا باشه یه خدای اسپینوزایی و طبیعی

  5. بفرمایید که غنی سازی اورانیوم چطور انجام میشه ، یعنی ذرات اورانیوم را هم در یک شتابدهنده به هم برخورد می دهند تا هسته های سنگین تری تشکیل شود ، و در نتیجه انرژی زیادی آزاد شوند

  6. من معلمم بحث علمی میکنه و گفت اگر دو عصر باسرعت نور بهم برخورد که سیاه چاله به وجود میاد و حیاط رو می بلعه

  7. علم وسیع است و با آزمون خطا جلو میرود چه بسیار که دانشمندان مطلبی را گفتند و فردا اون را عوض کردند و گفتند که اینطور نبوده یا این همه ی ماجرا نبوده ؛ ولی آخرش یه تیکه آدم حس میکنه همون پروتون ها هم تجزیه و به انرژی تبدیل شدند جای اینکه انرژی به جرم تبدیل بشه ؛ البته این ذهن من هست که بعد از خوندن این مطلب احساس میکنه منظور نظریه هیگز اینه که باید انرژی به جرم تبدیل بشه و شاید اشتباه بکنم .