اینشتین نخستین کسی که رویای “انرژی تاریک” را در سر داشت!

تصویر آلبرت انیشتین و اروین شرودینگر

تصویر آلبرت انیشتین و اروین شرودینگر

در سال ۱۹۱۷ معادلات تازه ی فضازمان اینشتین دارای جملاتی هندسی در سمت چپ و انرژی در سمت راست بود. یک کمیت ثابت۴در سمت چپ برای تطبیق با مشاهدات آن زمان دنیا را ایستا نگه داشته بود. اما در سال ۱۹۲۹ مشخص شد که جهان در حال انبساط است و اینشتین ثابت را “بزرگ ترین اشتباه زندگی اش”۵عنوان کرد. به تازگی الکس هاروی۶، تاریخ دانی از دانشگاه نیویورک مقالاتی را که در سال ۱۹۱۸ توسط فیزیکدانان به چاپ رسیده بود را بازبینی کرد، در یکی از آن ها شرودینگر با معادلات اینشتین بازی کرده و ثابت را از سمت چپ به راست برده است.

این جابجایی ساده ثابت را از قسمتی از هندسه فضازمان به یک منبع انرژی برای جهان تبدیل کرد. به نظر هاروی “در حالی که از لحاظ ریاضیاتی هیچ تفاوتی ایجاد نشده ولی از لحاظ مفهوم فیزیکی تغییر کرده است.” اینشتین تا حدودی با گستاخی پاسخ داد که ویژگی های این جمله ی تازه انرژی یا هیچ چیزی نیست، یا نیازمند یک چگالی منفی غیر قابل مشاهده در فضای میان ستاره ای است.

طبق نظر هاروی “نتیجه آن وجود انرژی تاریک است.” – که در سال ۱۹۹۸ برای توضیح انبساط شتاب دار جهان دوباره پدیدار شد. کیهان شناسان از همان زمان همیشه در حال جستجو برای کشف طبیعت واقعی انرژی تاریک بودند. کشف انبساط شتاب دار جهان برای سه تن از فیزیک دانان در سال ۲۰۱۱ جایزه نوبل را به همراه داشت. اگر اینشتین از ریاضیات پیروی می کرد؛ می‌توانست از اصولی که خود نخستین بار ارائه کرده بود؛ ایده بزرگ دیگری را که استحقاق دریافت یک جایزه نوبل دیگر داشت پیش‌بینی کند.

اینشتین نوشته بود “روشی که بوسیله شرودینگر در پیش گرفته شده است هیچ امکانی را برای من پدیدار نمی کند زیرا به جنگل انبوهی از فرضیات منجر می شود.”هاروی می گوید:” او در اینجا به سادگی اشاره کرده که شما یک جعبه پاندورا۷را باز کرده اید.” که یا کاملا بی ارزش است یا بدنبال دردسر می گردید. نتیجه ی تاریخی آن دردسر وجود انرژی تاریک بود. هاروی فکر می کند که اینشتین از بازی های ریاضیاتی شرودینگر کمی آزرده شده باشد. او همچنین اضافه کرد:”لحن نوشته اینشتین درجه ای از دلخوری را نشان می دهد.”

پی نوشت:

۱-Albert Einstein
۲-Erwin Schrodinger
۳- Dark Energy
۴-Constant
۵-The biggest mistake of my life
۶-Alex Harvey
۷-Pandora’s Box : یک جعبه معروف در اساطیر یونان که شامل تمام پلیدی ها بود و توسط زنی با نام پاندورا باز شد، امروزه عبارت باز کردن جعبه پاندورا به معنای انجام کاری است که به نظر کوچک و بی ضرر می رسد اما عواقب شدید و گسترده ای دارد.

باز نشر: بیگ بنگ/ محسن کرمی – نشریه دانشمند – شماره۵۹۹ – شهریور ۱۳۹۲

منبع : newscientist

(28 نفر , میانگین : 4٫89 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=20046

محسن کرمی

کارشناس فیزیک و روزنامه‌نگار علم است. وی تا کنون با نشریه‌های دانشمند و لذت‌فیزیک همکاری داشته و زمینه‌های کاری وی شامل فیزیک و فناوری می‌باشد. او هم‌چنین در کنار این فعالیت‌ها به برنامه‌نویسی نیز می‌پردازد. وب‌گاه mrgeo22.github.io

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

 1. amirali گفت:

  سلام
  اول ممنون بابت این مطلب و چقدر خوب که نوشته بودید باز نشر
  یه چیزی هم اضافه کنم ، در نوشته های دکارت در مورد علوم طبیعی ، به این مورد اشاره شده و خیلی هم گزاره جالبی داره
  اگر خواستید میتونید کتاب “گفتار در روش درست بکار بردن عقل ” صفحه ۴۹ رو بخونید خیلی جالب اشاره کرده .

  • محسن کرمی گفت:

   درود بر شما
   خواهش می‌کنم دوست من

   ولی راستش متوجه نشدم کدوم بخش از گفته‌های دکارت رو میگی؟

   پی‌نوشت: من این نوشته رو توی پیوست کتاب «سیر حمکت در اروپا» خوندم و شماره برگه‌هاش متفاوته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.