کشف ویژگی‌هایی عجیب در “نور مایع”

بیگ بنگ: دانشمندان از چند قرن پیش می‌دانستند که نور رفتاری موج مانند دارد و از منبع خود پراکنده و منبسط می‌شود تا زمانی که توسط جسمی جذب شده یا بازتابانده شود. اما در سال‌های اخیر مطالعات نشان داده‌اند که نور می‌تواند رفتاری مایع مانند نیز داشته‌باشد، و در اطراف جسمی جاری شده و از سمت دیگر آن به یکدیگر بپیوندد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، اما در سال‌های اخیر مطالعات نشان داده‌اند که نور می‌تواند رفتاری مایع مانند نیز داشته‌باشد، و در اطراف جسمی جاری شده و از سمت دیگر آن به یکدیگر بپیوندد. تا پیش از این چنین پدیده‌ای تنها تحت شرایطی خاص،‌ مثلا اتاقک آزمایشگاهی با دمای نزدیک به صفر مطلق قابل مشاهده بود. اکنون محققان نشان داده‌اند که نور از حالت عجیب‌تری به نام حالت ابرمایعی نیز برخوردار است،‌که در آن ذرات نور بدون کوچکترین اصطکاک یا چسبندگی در اطراف جسمی جاری می‌شوند.

در این حالت نور وضعیت مایعات بدون اصطکاک را دارد و در اطراف موانعی که در مسیرش قرار دارد بدون کوچکترین ریزموج یا الگوی گرداب‌مانندی جریان پیدا می‌کند. و جالبتر اینکه می‌توان این پدیده را در شرایط عادی یک اتاق با فشاری معمولی نیز مشاهده کرد. محققان مرکز CNR ایتالیا، پلی‌تکنیک مونترال، امپریال کالج لندن، دانشگاه دل‌سالنتوی ایتالیا و دانشگاه آلتوی فنلاند این پدیده را با قرار دادن لایه‌ای بسیار باریک از مولکول‌هایی ارگانیک در میان دو آینه بسیار شفاف بازسازی کرده و نور را در حالت مایع هیبریدی به جریان درآوردند.

به گفته محققان به این شیوه می‌توان ویژگی‌های فوتون‌ها،‌ مانند جرم موثر نوری و شتاب آنها، را با تعاملات قوی الکترون‌های درون مولکول‌ها ترکیب کرد. در شرایط عادی مایع در اطراف جسمی که در مسیر جریانش قرار بگیرد درگیر شده و ریز‌موج‌ها و گرداب‌ها را تشکیل می‌دهد. در یک ابرمایع این آشفتگی‌ها وجود ندارد و مایع بدون کوچکترین آشفتگی به مسیر خود ادامه می‌دهد. این حالت ابرمایعی را گاه با عنوان حالت پنجم یا چگالش بوز-اینشتین می‌شناسند. ذرات نور در این حالت ماننک یک تک‌موج میکروسکوپی رفتار می‌کنند و در فرکانسی مشابه نوسان دارند و به شکلی متناقض رفتارهای مایعات، جامدات و گازها را با یکدیگر ترکیب می‌کنند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ nature منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: Livescience.com

(19 نفر , میانگین : 4٫95 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=67223
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.