بیگ بنگ: محققان به تازگی نتیجه آزمایشی جدید را برای ایجاد درخشان‌ترین نوری که تاکنون در زمین تولید شده‌ است،‌ درخششی که میلیاردها برابر شدید‌تر از درخشش خورشید است،‌ منتشر ساخته‌اند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، جدا از جذابيت ذاتي اين آزمايش،‌ نتيجه آن مي‌تواند به توليد نسل جديدي از پرتوهاي ايكس منجر شده و برخي از اصول بنيادين الكتروديناميك را به تاييد برساند. محققان دانشگاه نبراسكا لينكولن در اين آزمايش از يكي از قدرتمند‌ترين ليزر‌هاي آمريكا به نام  DIOCLES استفاده كردند، تا نوري فوق درخشان ايجاد كنند. محققان اين ليزر را روي الكترون‌هاي معلق هليوم تاباندند تا شاهد آن باشند كه چطور فوتون‌ها  با هربرخورد از يك تك الكترون پراكنده مي‌شود.

در وضعيت عادي نوري،‌ پراكندگي فوتون‌ها ديدن را ممكن مي‌سازند اما الكترون‌ها معمولا هربار يك فوتون را آزاد مي‌كنند. برخي از آزمايش‌هاي ليزري كه در گذشته انجام شده‌اند توانسته‌اند هربار چند فوتون را از يك الكترون آزاد كنند اما در اين آزمايش جديد تعداد فوتون‌هاي آزاد شده در هربار به 1000 رسيده‌ است. از اين رو شدت اين درخشش به حدي زياد بوده كه باعث تغيير ظاهر اجسامي شده كه نور بر آنها تابيده شده‌ است.

به گفته محققان زماني كه درخشش نور تا اين حد زياد باشد،‌ فرايند پراكنده شدگي فوتون‌ها كه عمل ديدن را ممكن مي‌سازد،‌ در طبيعت تغيير ايجاد مي‌كند. از اين رو به جاي اينكه فوتون‌ها پيش و پس از برخورد از يك زاويه  و با يك سطح انرژي پخش شوند،‌ كه اين منبع نوري عادي ايجاد مي‌كند، انرژي و زاويه دچار تغيير شده و نوري به شدت درخشان ايجاد شده‌ است. محققان اميدوارند بتوانند از اين فوتون‌هاي پرتو ايكس در آينده براي شكار تومورهاي سرطاني كه پرتو ايكس معمولي توانايي رديابي آنها را ندارد،‌ در قالب دوربيني فوق سريع يا دمدلسازي سه‌بعدي استفاده كنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.