بیگ بنگ: صدای اتم‌ها بیشتر به صدای ماشین پین‌بال شباهت دارد که از میان یک قوطی حلبی به آن گوش داده می‌شود، اما اصوات شنیده‌ شده در این آواز در حقیقت صدای سیگنال‌های تک یون‌ها هستند که به سوی تراشه‌ای سیلیکونی پرتاب می‌شوند.

dnews-files-2015-05-single-atom-670-jpgبراساس گزارش ديسكاوري به نقل از همشهری،‌ ثبت صداي يك تك اتم اولين قدم محققان استراليايي‌ها براي ساخت کامپیوتر كوانتومي مبتني بر تراشه‌ هاي سيليكوني است. به گفته ديويد جيميسان دانشمندي كه اين مطالعه را انجام داده،‌ معادله فيزيكي تشريح‌ كننده ی آنچه در اين صدای اتم شنيده مي‌ شود،‌ بسيار ساده‌است: هر سيگنال برابر است با يك اتم.

کامپیوترهای كوانتومي تنها زماني كار مي‌كنند كه بتوانند حالت خاموش-روشن، جهت چرخش اتم‌ها را با دقت كنترل كرده و محاسبه كنند. انجام چنين كاري به آن معني است كه دانشمندان بايد تك اتم‌ها را با دقت در ماتريكسي بچينند تا بتوان نانومدارها را در اطراف آنها ايجاد كرد. جيميسان و گروهش اين‌ كار را با استفاده از يك شتابگر ذره‌اي كوچك براي شليك كردن به يون‌هاي فسفري از ميان صفحه‌اي نازك با حفره‌هايي بسيار ريز انجام دادند. تك يون‌هايي كه از ميان اين صفحه عبور مي‌كنند در نقطه‌اي دقيق از تراشه‌اي سيليكوني جاي مي‌گيرند.

اين آزمايش نسخه‌اي كوچك‌شده و كنترل شده از فرايندي عادي است كه يك تراشه گنگ را به تراشه‌اي بسيار هوشمند تبديل مي‌كند. محققان مركز عالي کامپیوتر كوانتومي و فناوري ارتباطات براي ثبت صدايي كه طي اين فرايند ايجاد مي‌شود،‌ از الكترود‌هايي كوچك براي رديابي برخورد هر يون با سطح سيليكوني استفاده كردند و پس از آن با بهره گرفتن از نرم‌افزاري براي پردازش و تقويت صداهاي ضبط شده، آواز اتم‌ها را ايجاد كردند. آواز ثبت شده را مي‌توانيد از اينجا گوش كنيد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: discovery

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. ببخشید، من یکبار دیگر مطلب را خواندم و گمان می‌کنم که پاسخم را گرفته باشم.
    تشکر!

  2. سلام
    این صدای اتم خیلی جالب بود. ممنون از این که باعث شدید این صدا را بشنوم واقعا ممنون.
    اما این صدا از چه چیزی ناشی می‌شود؟ از حرکت اتم؟ برخوردش با چیزی دیگر؟ و یا…؟

  3. شاید..بایستی فرکانس این صداها رو ردیابی کرد با معادلات نظریه ی ریسمان تطابقش داد اگه سازگار باشه با معادلات …اولین آزمایشی میشه که نظریه ریسمان رو ثابت می کنه…