بیگ بنگ: زمانی که منتظر اتوبوس هستید یا زمانی که سر کار احساس بی‌حوصله‌ بودن می‌کنید، به نظر می‌رسد زمان به شکل دردناکی کند می‌گذرد. اکنون، یک پژوهش جدید نشان داده که زمان در مراحل اولیه عمر کیهان، بسیار کندتر ‌گذشته است.

eaecddedfdf

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، دانشمندان با استفاده از مشاهدات خود در مورد گروهی از سیاه‌چاله‌ها به نام «اختروش‌ها»، فرآیندی به نام «اتساع زمان» (Time dilation) را اندکی پس از «بیگ بنگ» نشان داده‌اند. در آن موقع-تقریبا ۱۲.۳ میلیارد سال پیش- زمان فقط با یک پنجم سرعت امروز می‌گذشت.

“گراینت لوئیس” پژوهشگر «دانشگاه سیدنی»(USYD) که سرپرستی این پژوهش را بر عهده داشت، گفت: ما واقعا زمان و محدودیت آن را درک نمی‌کنیم و برخی چیزها مانند سفر در زمان، پیچ و تاب فضا و مواردی از این دست هنوز هم منتفی نیستند. آینده می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد یا نباشد.

اختروش‌ها که از درخشان‌ترین اجرام جهان هستند، در این پژوهش به عنوان ساعت برای اندازه‌گیری زمان در گذشته استفاده شدند. آنها سیاه‌چاله‌های کلان‌جرم فعالی هستند که میلیون‌ها تا میلیاردها برابر خورشید جرم دارند و معمولا در مرکز کهکشان‌ها قرار گرفته‌اند.

اختروش‌ها ماده‌ای را می‌بلعند که توسط کشش گرانشی قابل توجه به سمت آنها کشیده می‌شود و امواج تابشی از جمله فوران‌هایی از ذرات پرانرژی را آزاد می‌کنند. این در حالی است که یک قرص درخشان از ماده به دور آنها می‌چرخد.

Quasar J scaled

پژوهشگران از مشاهدات مربوط به روشنایی ۱۹۰ اختروش در سراسر جهان استفاده کردند که مربوط به حدود ۱.۵ میلیارد سال پس از بیگ بنگ هستند. آنها روشنایی این اختروش‌ها را در طول موج‌های گوناگون با اختروش‌های امروزی مقایسه کردند و دریافتند نوسانات خاصی که امروزه در زمان خاصی رخ می‌دهند، در قدیمی‌ترین اختروش‌ها پنج برابر کندتر بوده‌اند.

اینشتین در نظریه «نسبیت عام» خود نشان داد که زمان و مکان در هم تنیده شده‌اند و از زمان بیگ بنگ، جهان در تمام جهات به سمت بیرون منبسط شده است. “لوئیس” گفت: این انبساط مستمر توضیح می‌دهد که زمان چگونه در اوایل تاریخ جهان، کندتر از امروز جریان داشت.

این گونه نیست که در گذشته همه چیز در حرکت آهسته بوده باشد. اگر بتوانید به آن زمان برگردید، یک ثانیه هنوز برای شما مثل یک ثانیه خواهد بود، اما از منظر یک شخص امروزی، یک ثانیه آن زمان، به اندازه پنج ثانیه کنونی است. “لوئیس” ادامه داد: در فیزیک مدرن، زمان چیز پیچیده‌ای است.

به دلیل مدت زمانی که طول می‌کشد تا نور در فضا حرکت کند، دانشمندان با بررسی کردن اجرام دور، گذشته را مورد بررسی قرار می‌دهند.

دانشمندان پیشتر براساس مشاهدات خود پیرامون انفجارهای ستاره‌ای به نام «ابرنواخترها»، اتساع زمانی را تا حدود هفت میلیارد سال پیش گزارش کرده بودند. آنها با دانستن زمان لازم برای درخشیدن و محو شدن ابرنواخترهای امروزی، انفجارهایی را که در فواصل بسیار دور از زمین بودند، در گذشته مطالعه کردند و دریافتند که این رویدادها از دیدگاه زمانی ما، در گذشته کندتر رخ داده‌اند.

image e Electric Dark Matter

انفجار ستارگان منفرد را نمی‌توان فراتر از فاصله معینی دید و این امر، استفاده کردن از آنها را در مطالعه جهان اولیه محدود می‌کند. با وجود این، اختروش‌ها به قدری درخشان هستند که می‌توان آنها را تا مراحل نوزادی کیهان مشاهده کرد.

“لوئیس” گفت: آنچه در طول زمان مشاهده می‌شود، روشنایی اختروش است. این روشنایی، نوسانات بالا و پایینی دارد که نتیجه بسیاری از فیزیک‌های پیچیده قرص ماده است که با سرعتی تقریبا مانند سرعت نور به دور سیاه‌چاله می‌چرخد. این تغییر در روشنایی، به سادگی صورت نمی‌گیرد و روشن-محو نمی‌شود. این فرآیند بیشتر شبیه به بازار سهام است که با لرزش‌های کوچک در تغییرات بلندمدت با برخی نوسانات شدید همراه می‌شود.

وی افزود: ویژگی‌های آماری تغییرات نور شامل یک مقیاس زمانی هستند که یک زمان معمولی به منظور داشتن یک ویژگی آماری خاص برای نوسانات است و ما از آن برای تنظیم کردن تغییرات هر اختروش استفاده می‌کنیم. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Astronomy منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. متاسفانه دلایلی برای رد انفجارBig bang وجود دارد ، یکی اینکه ما نمی‌توانیم هیچ زمانی را برای این انفجار در نظر بگیریم اگر مربوط به گذشته باشد چرا در یک زمان معین رخ داده در حالی که در بینهایت زمان ازلی می تواند اتفاق افتاده باشد.
    دوم اینکه اگر جهان در حال انبساط باشد دارای مرز می شود بنابراین بعد از این مرز نیستی باید وجود داشته باشد در حالی که قابل ادراک نیست.

  2. بله ولی ممکنه ۱۰ سال دیگه بگن زمان سریعتر از حالا میگذشته اما درکل چه کوتاه تر چه بلندتر هیچ فرقینداره با حالا