بیگ بنگ: گرانش یا جاذبه نیرویی است که دو جسم را به سوی یکدیگر میکشد، نیرویی که سبب سقوط سیب به سمت زمین و حرکت سیارات به دور خورشید می شود. هر چه جرم یک جسم بیشتر باشد، کشش گرانشی نیرومندتری را اعمال میکند.

shutterstock_12092914647نیروی بنیادین

گرانش یکی از چهار نیروی بنیادین، همراه با نیروهای الکترومغناطیسی، نیروی هسته ای قوی و نیروی هسته ای ضعیف است. گرانش نیرویی است که سبب می شود اشیاء دارای وزن باشند. هنگامی که شما خودتان را وزن میکنید، ترازو به شما مقدار گرانشی که زمین بر روی بدن شما اعمال میکند را میدهد. فرمول محاسبه وزن عبارت است از: حاصلضرب جرم در گرانش (W=m*g). بر روی زمین، شتاب گرانش یک مقدار ثابت و برابر با 9.8 متر بر مجذور ثانیه است.

از دیدگاه تاریخی، فیلسوف هایی مانند ارسطو تصور میکردند که اجسام سنگین تر با سرعت بیشتری به سمت زمین حرکت میکنند. ولی آزمایشهای بعدی نشان داد که این طور نیست! علت سقوط دیرتر پَر نسبت به توپ بولینگ، مقاومت هوا است که در جهت مخالف شتاب گرانش عمل میکند. آیزاک نیوتن نظریه گرانش خود را در دهه 1680 توسعه داد. او متوجه شد که گرانش در تمام مواد عمل میکند و تابعی از جرم و فاصله آنهاست. نیرویی که هر جسمی را به سوی جسم دیگر میکشد با جرم آن دو رابطه مستقیم و با مجذور فاصله بین آنها نسبت معکوس دارد. معادله گرانش نیوتن به صورت زیر بیان میشود:
Fg = G (m1 ∙ m2) / r²
Fg: نیروی گرانشی است
m1 و m2: جرم دو جسم
r: فاصله بین دو جسم
G: ثابت گرانش جهانی

معادلات نیوتن، به خوبی رفتار سیارات را در سیستمهای خورشیدی پیش بینی میکنند.

shutterstock_77659192نظریه نسبیت

نیوتن نظریه خود را درباره ی گرانش در سال 1687 منتشر کرد؛ این نظریه تا سال 1915 -که اینشتین نظریه معروف نسبیت عام خود را منتشر کرد- بهترین توضیح حاکم بود. در نظریه اینشتین گرانش نیرو نیست، بلکه، نتیجه منطقی این واقعیت است که ماده باعث پیچ و تاب خوردن فضا-زمان میشود. یکی از پیش بینی های نظریه نسبیت عام این است که نور در اطراف اجسام بسیار بزرگ –مانند سیاهچاله ها و کهکشانها- خم میشود.

حقایق سرگرم کننده

• گرانش در ماه قمر زمین حدود 16 درصد و در مریخ حدود 38 درصد گرانش ِ زمین است، در حالی که مشتری، بزرگترین سیاره منظومه شمسی، دارای گرانشی 2.5 برابر گرانش زمین است.

• هر چند هیچکس گرانش را “کشف نکرد”، داستانی در این مورد است که گالیله، ستاره شناس معروف نخستین آزمایشات مربوط با گرانش را با انداختن توپ هایی از بالای برج پیزا انجام داد تا چگونگی سرعت سقوط آنها را مشاهده کند.

• آیزاک نیوتن فقط 23 سال داشت زمانی که متوجه یک سیب در حال سقوط در باغ خود شد و شروع به کشف رمز و راز گرانش کرد (این موضوع که سیب بر روی سر او سقوط کرد احتمالا افسانه ای بیش نیست).

• یکی از آزمایشات اولیه نظریه نسبیت اینشتین درباره خم شدن نور ستارگان در نزدیکی خورشید، در خورشیدگرفتگی 29 می سال 1919 انجام شد.

• سیاهچاله ها، ستاره های عظیم فروپاشیده با گرانش قوی هستند که حتی نور هم نمیتواند از آنها بگریزد.

• نظریه نسبیت عام که برای اجرام بزرگ مقیاس کاربرد دارد با مکانیک کوانتوم- قوانین عجیب و غریب حاکم بر رفتار ذرات بسیار کوچکی همانند فوتونها و الکترونها که کیهان را میسازند- در تضاد است.

ترجمه: مریم امامی جعفری/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: Livescience.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

23 دیدگاه

 1. ممنون از بانو مریم امام جعفری عزیز و گرامی که مطالبی عنوان نمودند .عالی بود . سپاسگزار زحمات شما هستیم. ارادت .

 2. چرامعادله گرانش نیوتن نمیتونه مقدارگرانش داخل سیاهچاله هاروبیان کنه

 3. به نظرمن فرمول گرانش نیوتن کامل نیست وبه نوعی ناقصه ،چون اگه کامل باشه چرانمیتونه جازبه عظیم سیاهچاله هاروتوضیح بده ومامجبوریم ازماده ناشناخته وغیرواقعیه تاریک برای جبران ماده موردنظراستفاده کنیم شکل کاملی ازاین فرمول رومیشه ارائه کردکه بتونه کامل گرانش رودرهمه جاتوضیح بده بدون اینکه فرمول گرانش نیوتن نقض بشه درواقع فرمول گرانش نیوتن فقط دریک شرایط خاص میتونه واردبشه ولی درمحیطهایی مثل اونچه گفته شدنمیتونه ازعهده گرانش بربیادچون ناقصه واین محیطهاهم خاص هستندبایداونروکامل کرد

 4. یه سوال،چرا باوجود پدیده هایی مثل خمش نور در نزدیکی اجرام فوق چگال مثل سیاه چاله یا حتی خورشید نمی تونیم قوانین نیوتون رو درباره نیرو بودن گرانش اثبات کنیم؟

 5. درمورد کائنات فقط میتوان از لغت حیرت انگیز استفاده نمود. افسوس که بشر هرگز قدرت تجزیه تحلیل جهان را پیدا نخواهد کرد.

 6. من این دلیل جاذبه ای که دنیا برش باور داره رو رد میکنم و جاذبه زمین رو بخاطر حجم یا سرعت چرخشش نمیدونم
  دارم روش تحقیق میکنم و میدونم دلیل اصلیش این دو مورد نیست و چیز دیگری است که بزودی مطرحش میکنم

  1. عالیه. شخصی هست تو این زمونه که دنبال اثبات این چیزا باشه. البته این رو هم بگم منظورم ایرانه…

 7. سلام خسته نباشید میشه اثبات این فرمول رو بنویسید ممنون
  F=(M/a) *g*Delta x

 8. با سلام.نیروی جاذبه ثابت نشده.پس چرا بیش تر علوم و فیزیک پایه ی خودشون رو از همین جاذبه میگیرن؟

 9. با عرض سلام و خسته نباشید
  گفتیم : ((گرانش نیرویی است که سبب می شود اشیاء دارای وزن باشند.)) حالا این سوال برای من پیش آمده است که منشا وجود جرم چیست؟ اصلا جرم چیست؟

 10. خواستم یکبار دیگه از وب سایت و مدیریت خوبتون برای همه چی تشکر کنم که به صورت رایگان این همه چیز در اختیار همه قرار میدین البته اگه پولی هم بود واقعا من خودم پرداخت میکردم

 11. با درود فراوان
  آیا گرانش همیشه باعث کشیده شدن دو جرم به یکدیگر میشود؟؟؟
  و اگر اینطور است پس چه عاملی سبب دور شدن ماه از زمین میشود؟؟؟؟

  باتشکر

  1. سلام
   دلیل اینکه ماه نمیوفته روی زمین سرعت گردششه یعنی همون گریز از مرکز شما اگه بتونید زمین رو توی ی گودی فرض کنید ماه داره با سرعت روی دیواره های این گودی حرکت میکنه و زمین هم داره روی دیواره های گودی خورشید میچرخه وهر چی جرم کوچکتر به جرم بزرگتر نزدیک باشه باید سرعت چرخشش بیشتر باشه تا سقوت نکنه یعنی اگه ماه با همین فاصله ای که داره سرعتش چرخشش کمتر بود میوفتاد رو زمین و زمین اگه سرعت چرخشش با همین فاصله نسبت به خورشید کمتر بود به طرف خورشید کشیده میشد. در واقع جرم های بسیار بزرگی وجود دارن ( سیاه چاله ها ) که شما اگر خیلی بهشون نزدیک بشید حتی اگر با سرعت نور دورش بچرخید باز هم در مدار نخواهید موند و به طرفش کشیده خواهید شد.