آیا تماشای زیاد به مانیتور چشمها را ضعیف میکند؟

بیگ بنگ: زمانی که بچه بودیم به ما می گفتند مطالعه زیاد، به ویژه از فاصله نزدیک، باعث نزدیک بین شدن چشم می شود. این روزها نگرانی مردم این است که شاید نشستن زیاد پشت صفحه مانیتور کامپیوتر ، تاثیر مشابهی روی چشم داشته باشد. ولی آیا این ادعا درست است؟

1436292928به گزارش بیگ بنگ، نزدیک بین بودن یا دوربین بودن به نسبت طول کره چشم به ضخامت عدسی بستگی دارد، اگر کره چشم طول زیادی داشته باشد نزدیک بین هستید و اگر کره چشم طول کمی داشته باشد دوربین. در اوایل دوران بزرگسالی، وقتی رشد کره چشم متوقف می شود؛ قوه دید، تا مدت ها ثابت میماند. نگاه کردن به نمایشگر ها یا مطالعه، نمیتواند چشم کسی را نزدیک بین کند. وقتی پیرتر می شویم، معمولا دوربین خواهیم شد چون عدسی چشمها سخت تر می شوند و انعطاف پذیریشان را از دست خواهند داد. پس چرا اکثر مردم نزدیک بین هستند؟!

تحقیقات جدیدی که در رابطه با شیوع نزدیک بینی به خصوص در جهان صنعتی انجام شده، نتیجه غافلگیر کننده ای داشته است، علت این پدیده نور خورشید است! مطالعه ای که در استرالیا انجام شده، نشان می دهد بچه هایی که مدت زمان بیشتری بیرون از خانه زیر نور خورشید بازی میکنند، کمتر به نزدیک بینی دچار می شوند. نور خورشید سبب آزاد شدن هورمونی بنام دوپامین در شبکیه پشت چشم می شود و این هورمون روند رشد کره چشم را کند میکند.

myopia212اگر بچه ها به اندازه کافی در معرض نور خورشید نباشند، به اندازه کافی دوپامین در درون چشم هایشان آزاد نمی شود و کره چشم، بیشتر رشد خواهد کرد در نتیجه نزدیک بین می شوند. اگر این نظریه درست باشد، مطالعه یا نگاه کردن به صفحه کامپیوتر، فقط به این علت میتواند باعث نزدیک بینی شود که نمیگذارد بچه ها از خانه بیرون بروند و زیر نور خورشید بازی کنند.

گرد آوری: احمد مصدر/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: Trust me I’m a doctor

(26 نفر , میانگین : 4٫92 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=44473
احمد مصدر

احمد مصدر

نویسنده این مطلب : احمد مصدر ، فوق ليسانس شيمي. علاقمند به علوم مختلف از جمله فيزيك و فلسفه علم می باشد و به عنوان نویسنده در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

  1. sinemat گفت:

    جدی!؟؟؟ خیلی جالبه….

  2. زینب گفت:

    آخه مگه صفحه مانیتور امواجی مشابه امواج گسیل شده از سطح خورشید تابش نمیکنه؟

  3. حسین گفت:

    پس عینک آفتابی هم باعث ضعیف شدن چشم‌ میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.